B-1: Zakaz ruchu w obu kierunkach

Tomasz Sobczak
Tomasz SobczakZaktualizowano: 2024-10-02
facebook

Jednym ze znaków zakazu, który należy znać, jest B-1. Co oznacza biały okrągły znak z czerwoną obwódką? Dowiedz się, gdzie się go stawia, kto musi się do niego stosować, a także jakie znaki mogą mu towarzyszyć. Sprawdź również, jakie kary grożą za zignorowanie tego znaku zakazu.

Co oznacza znak B-1?

Znak B-1 sygnalizuje zakaz ruchu w obu kierunkach. Oznacza zatem, że w wyznaczonym obszarze nie wolno ani wjeżdżać, ani wyjeżdżać jakimkolwiek pojazdem.

B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach): gdzie się go stawia?

Znak zakazu ruchu w obu kierunkach można spotkać przede wszystkim w miejscach, gdzie z uwagi na pewne okoliczności ruch jest poważnie utrudniony lub niemożliwy.

B-1 stawia się chociażby:

  • w miejscu prowadzonych robót drogowych,
  • w miejscu, gdzie jazda powodowałaby poważne niebezpieczeństwo,
  • w miejscu, gdzie droga służy w innych celach niż do ruchu pojazdów,
  • w miejscu, gdzie mogą poruszać się wyłącznie określone pojazdy (np. autobusy miejskie).

Z jakimi innymi znakami może współwystępować B-1?

Gdy znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach) umieszczony jest na wylocie ze skrzyżowania, wówczas na wlotach pozostałych dróg znajdują się  znaki dopełniające:

  • B-21 (zakaz skręcania w lewo),
  • B-22 (zakaz skręcania w prawo),
  • C-1 – nakaz jazdy w prawo przed znakiem,
  • C-2 – nakaz jazdy w prawo za znakiem,
  • C-3 – nakaz jazdy w lewo przed znakiem,
  • C-4 – nakaz jazdy w lewo za znakiem,
  • C-5 – nakaz jazdy prosto,
  • C-6 – nakaz jazdy prosto lub w prawo,
  • C-7 – nakaz jazdy prosto lub w lewo,
  • C-8 – nakaz jazdy w prawo lub w lewo,
  • znaki F-6 (uprzedzenie o znaku za skrzyżowaniem).

Kogo dotyczy znak zakazu ruchu w obu kierunkach?

Znak B-1, który sygnalizuje zakaz ruchu w obu kierunkach, dotyczy wszystkich prowadzących pojazdy, o ile nie dotyczą ich odstępstwa. O tych ostatnich wspomnimy niebawem, a już teraz zaznaczymy ważną kwestię związaną z niepełnosprawnymi. Artykuł 8. pkt 1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi:

Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami o których mowa w art. 7 ust. 3A

Jednym ze znaków, co do którego  osoba niepełnosprawna nie musi się stosować, jest właśnie znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach).

Czy są odstępstwa od obowiązywania znaku B-1?

Odstępstwa od obowiązywania znaku B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach) są sygnalizowane poprzez tabliczkę pod tym znakiem. Na niej umieszcza się napis „Nie dotyczy” oraz znak graficzny lub napis sygnalizujący, jakie pojazdy są wyłączone z podporządkowania się zakazowi ruchu w obu kierunkach.

Mogą to być np. tabliczki:

  • Nie dotyczy rowerów (znak T-22),
  • Nie dotyczy Taxi,
  • Nie dotyczy pojazdów służb miejskich,
  • Nie dotyczy pojazdów MPK,
  • Nie dotyczy mieszkańców posesji od nr… do…

Wyłączenia spod zakazu są oczywiście związane z otoczeniem i konkretną sytuacją w miejscu, gdzie został postawiony znak B-1.

Jakie są najczęstsze wykroczenia związane ze znakiem B-1?

Kierowca może mieć pokusę, by zlekceważyć znak zakazu ruchu w obu kierunkach, np. chcąc ominąć korki albo dotrzeć gdzieś krótszą drogą. Trzeba podkreślić, że jazda mimo zakazu ruchu w obu kierunkach jest związana z wysokim mandatem.

Ile wynosi wysokość mandatu za niedostosowanie się do znaku B-1?

Mandat za zlekceważenie znaku B-1 może wynieść nawet 5 tys. zł. Choć za mniej drastyczne wykroczenia kara będzie niższa, to np. jazda w miejscu, gdzie można stwarzać poważne niebezpieczeństwo, albo tam, gdzie prowadzone są roboty drogowe, może oznaczać bardzo wysoki mandat oraz punkty karne.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o znak B-1

  1. Co oznacza znak zakazu B-1?

    B-1 oznacza zakaz ruchu w obu kierunkach, ponieważ ruch byłby potencjalnym zagrożeniem w tym miejscu.

  2. Jaki jest mandat za zakaz ruchu w obu kierunkach?

    Jeśli zignorujesz zakaz ruchu w wyznaczonym miejscu, zwykle możesz do 500 zł, ale kara może być jeszcze wyższa, jeśli służby uznają, że doprowadziłeś do niebezpiecznej sytuacji.

  3. Kogo nie obowiązuje znak "Zakaz ruchu w obu kierunkach?"

    Z tego zakazu wyłączone są osoby o obniżonej sprawności ruchowej i kierowcy, którzy przewożą takie osoby. Ta ulga musi oczywiście zostać poświadczona stosownym dokumentem.

Tomasz Sobczak
Tomasz Sobczak
Z uwagą śledzę zmiany w przepisach i na rynku polis, a swoją wiedzę chcę przekazywać tak, aby czerpać z niej mógł każdy. Właśnie dlatego bieżące zagadnienia związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i motoryzacją staram się przybliżać w sposób zrozumiały i lekki.
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Inne znaki zakazu:

Zakaz wjazdu

B-2

Zakaz wjazdu

Znak zakazuje wjazdu pojazdom na drogę od strony, na której umieszczony jest znak. Zakazem objęte są także kolumny pieszych, jeźdźcy i poganiacze. Pod znakiem może być umieszczona tabliczka T-22, która oznacza, że zakaz nie obowiązuje rowerzystów. Znak umieszczany jest np. na drogach, na których ustalono jeden kierunek jazdy.

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

B-3

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

Znak zakazuje wjazdu na drogę pojazdom silnikowym. Wyjątkiem są motocykle jednośladowe. Stosuje się go na drogach, które są za wąskie lub nie są przygotowane na ruch samochodów. Ten znak zakazu obowiązuje także kierujących jednośladami z przyczepą wielośladową.

Zakaz wjazdu autobusów

B-3a

Zakaz wjazdu autobusów

Znak zakazuje wjazdu na drogę autobusom. Stosuje się go w miejscach, gdzie zbyt duża ilość autobusów turystycznych mogłaby zakłócić ruch drogowy innym pojazdom. W pobliżu tego znaku powinna być umieszczona informacja o pobliskich parkingach dla autobusów. Jeżeli dopuszczony jest ruch autobusów miejskich pod znakiem będzie umieszczona tabliczka z rodzajami autobusów, których zakaz wjazdu nie obowiązuje.

Zakaz wjazdu motocykli

B-4

Zakaz wjazdu motocykli

Znak zakazuje wjazdu na drogę motocyklom. Stosuje się go w miejscach, w których ruch motocykli może stwarzać zagrożenie lub powodować nadmierny hałas, np. przy szpitalach czy parkach.

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

B-5

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

Znak zakazuje wjazdu na drogę samochodom ciężarowym, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Są to m.in. ciągniki siodłowe, pojazdy specjalne, ale też ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne. Znak stosuje się na drogach, które nie są przystosowane na ruch ciężarówek np. mogą być wąskie lub mogą mieć niedostosowane promienie łuków na skrzyżowaniach. Zakaz może dotyczyć samochodów o określonej masie np. do 5 t. Taka informacja powinna znaleźć się pod znakiem zakazu.

Zakaz wjazdu ciągników rolniczych

B-6

Zakaz wjazdu ciągników rolniczych

Znak zakazuje wjazdu na drogę ciągnikom rolniczych i pojazdom wolnobieżnym. Stosuje się go najczęściej na szybkich trasach, na których ciągniki rolnicze mogłyby tamować ruch, a wyprzedzanie mogłoby być niebezpieczne. Czasem zakaz dotyczy tylko pojazdów wolnobieżnych. Wtedy pod znakiem znajdzie się taka informacja.

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą

B-7

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą

Znak zakazuje wjazdu pojazdom silnikowym z przyczepą lub przyczepami. Stosuje się go na trasach, których pojazdy z przyczepami mogą stwarzać zagrożenie np. na drogach o dużym natężeniu ruchu lub spadkach. Jeśli zakaz będzie dotyczył przyczep o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, taka informacja pojawi się pod znakiem.

Zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych

B-8

Zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych

Znak zakazuje wjazdu pojazdom zaprzęgowym, jeźdźcom i poganiaczom. Stosuje się go najczęściej na szybkich trasach, na których pojazdy zaprzęgowe mogłyby tamować ruch, a wyprzedzanie mogłoby być niebezpieczne. Czasem zakaz nie dotyczy dorożek, co powinno być zasygnalizowane pod znakiem.

Najnowsze artykuły

2024-10-02

Ile kosztuje znak drogowy? Gdzie kupić?

Znaki drogowe pełnią bardzo ważną funkcję i mają duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Zasady...

2024-10-02

Kierowanie ruchem przez policjanta – postawy

Każdy kierowca musi znać postawy i gesty stosowane przez policjanta podczas kierowania ruchem. Wydawane przez...

2024-10-02

Zawracanie na drodze dwujezdniowej – jak poprawnie wykonać?

Manewr zawracania na drodze dwujezdniowej dla wielu kierowców, zwłaszcza początkujących, wydaje się niezwykle skomplikowany. W...