Znaki nakazu to znaki typu C, które pomagają określić obowiązki uczestników ruchu drogowego, a także początek i koniec drogi przeznaczonej dla pieszych i rowerów. Mają też szereg innych zastosowań.
C-1
Kierujący jest zobowiązany jechać w prawo przed znakiem. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-2
Nakaz jazdy w prawo za znakiemKierujący jest zobowiązany jechać w prawo za znakiem. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-3
Kierujący jest zobowiązany jechać w lewo przed znakiem. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-4
Kierujący jest zobowiązany jechać w lewo za znakiem. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-5
Nakaz jazdy prostoKierujący jest zobowiązany jechać prosto. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-6
Kierujący jest zobowiązany jechać prosto lub w prawo. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-7
Kierujący jest zobowiązany jechać prosto lub w lewo. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-8
Kierujący jest zobowiązany jechać w prawo lub w lewo. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy.
C-9
Kierujący jest zobowiązany jechać po prawej stronie znaku. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy. Znak pozwala na ominięcie wysepki lub przeszkody w jezdni, gwarantując brak zmiany zamierzonego kierunku jazdy.
C-10
Kierujący jest zobowiązany jechać po lewej stronie znaku. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy. Znak pozwala na ominięcie wysepki lub przeszkody w jezdni, gwarantując brak zmiany zamierzonego kierunku jazdy.
C-11
Kierujący jest zobowiązany jechać po prawej lub lewej stronie znaku. Ten znak nakazu występuje na przedłużeniu osi jezdni, drogi lub na niej samej. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie lub inny najbliższy punkt, w którym można zmienić kierunek jazdy. Znak pozwala na ominięcie wysepki lub przeszkody w jezdni, gwarantując brak zmiany zamierzonego kierunku jazdy.
C-12
Ruch okrężnyZnak C-12 informuje kierowcę, że na najbliższym skrzyżowaniu obowiązuje ruch okrężny w kierunku pokazanym na znaku. Może to być rondo, wyspa lub plac. Często występuje ze znakiem A-1, który udziela pierwszeństwa kierującym będącym na skrzyżowaniu w stosunku do kierujących, którzy wjeżdżają na rondo czy plac.
C-13
Droga dla rowerówZnak oznacza drogę dla kierujących rowerami jednośladowymi. Rowerzyści są zobowiązani jazdą po tej drodze, którą wskazuje znak. Oznacza to, że kierujący rowerami nie mogą jechać inną drogą niż ta.
C-13a
Koniec drogi dla rowerówZnak oznacza koniec drogi przeznaczonej dla kierujących rowerami jednośladowymi. Rowerzyści nie są już zobligowani do jazdy tą drogą. Muszą włączyć się do jezdni, którą poruszają się także inny pojazdy.
C-14
Znak oznacza prędkość minimalną, jaką kierujący musi jechać danym odcinkiem drogi. Kierowca nie powinien jednak przekraczać wskazanej liczby kilometrów na godzinę wynikającej ze szczegółowych przepisów. Należy pamiętać, że prędkość wskazana na znaku może być jednak niższa, gdy wskazują na to warunki ruchu lub sytuacje zachowania bezpieczeństwa na drodze.
C-15
Znak oznacza zakończenie obowiązywania minimalnej prędkości na danym odcinku drogi i jednocześnie odwołuje znak C-14. Kierowca powinien stosować się do prędkości wynikającej z przepisów szczegółowych np. ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym lub na zwykłej drodze.
C-16
Znak oznacza drogę dla pieszych. Osoby niezmotoryzowane są zobowiązane do korzystania z drogi, którą wskazuje znak. Pozwala to na wykluczenie poruszania się pojazdów, co wpłynie na bezpieczeństwo pieszych. Często stosuje się ten znak przy centrach handlowych lub w osiedlach mieszkaniowych.
C-16a
Znak oznacza koniec drogi przeznaczonej dla pieszych i odwołuje znak C-16. Osoby niezmotoryzowane nie są już zobligowane do korzystania z tej drogi.
C-17
Znak dla kierujących pojazdami, którymi przewożone są materiały niebezpieczne. Na znaku mogą występować znaki nakazu, które wyznaczają dalszy kierunek jazdy np. nakaz jazdy w lewo przed znakiem itp. Znak jako jedyny znak nakazu nie jest okrągły tylko prostokątny.
C-18
Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowychZnak występuje na określonych drogach w okresie opadów śniegu. Drogi, na których podróżowanie bez łańcuchów antypoślizgowych jest niebezpieczne są oznaczane tym znakiem. Znak nakazuje kierowcom stosowanie łańcuchów przeciwpoślizgowych na co najmniej dwóch kołach napędowych. Pod znakiem umieszczana jest tabliczka T-23, która określa dla jakich pojazdów obowiązuje nakaz stosowania łańcuchów.
Jeśli szukasz informacji na temat wymaganego sposobu jazdy po skrzyżowaniu lub drodze, znaki nakazu mogą być pomocne w ruchu drogowym. Każdy znak drogowy nakazu musi być bezwzględnie respektowany – inaczej ignorowanie go grozi mandatem. Zazwyczaj oznaczenia te wskazują na obowiązek jazdy w konkretny sposób, co ma pozwolić zadbać o organizację poruszania się uczestnika ruchu drogowego i jego bezpieczeństwo. Znak nakazu pojawia się tam, gdzie jest możliwość zmiany kierunku jazdy, ruch pieszy lub rowerowy musi być przekierowany na osobną ścieżkę lub powinna być zachowana prędkość minimalna określona na znaku. Często pod znakiem tabliczka dodatkowa wskazuje na odstępstwa do zasady. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tych znakach!
Znaki nakazu to takie znaki drogowe, które wskazują, jak powinien wyglądać sposób jazdy oraz informuje o rodzaju obowiązków uczestnika ruchu drogowego. Wszystkie ustalenia związane z tym, jakie są znaki nakazu w Polsce, określa Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Znaki nakazu to znaki typu C, dlatego każdy z nich oznaczany jest literką C i numerem od 1 do 19. Znaki te mogą:
Z zasady to, jak wyglądają znaki nakazu, jest definiowane przez Konwencję o znakach i sygnałach drogowych – w ten sposób oznaczenia są zbieżne w całej Europie, choć mogą różnić się tłem. W ten sposób można określić jednolity system symboli zgodny z konwencją, która wskazuje, że znaki nakazu są okrągłe i mają niebieskie tło z białymi symbolami. Do wyjątków należy znak C-17 dotyczący ruchu pojazdów z materiałami niebezpiecznymi, który jest prostokątny i ma białe tło z dodatkowymi oznaczeniami. Pod każdym ze znaków mogą znajdować się dodatkowe tabliczki, które np. ograniczają nakaz w jakimś zakresie lub dla danych osób.
Znaki nakazu mogą mieć od 400 do 1000 mm średnicy, a ich konkretne możliwe wymiary to:
Stosowanie znaków nakazu jest ściśle opisane w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. W przypadku znaków nakazu obowiązują konkretne zasady:
od 0,5 do 2 m od krawędzi jezdni,
minimum 0,5 m od zewnętrznej krawędzi pasa dzielącego jezdnie na drogach dwujezdniowych.
Znaki nakazu umieszcza się przy prawej krawędzi jezdni, chyba że jest to droga z osobnymi pasami ruchu. W takim przypadku znak może być umieszczony również po lewej stronie. Bardzo często znak nakazu umieszczany jest przed skrzyżowaniami, gdzie istnieje możliwość zmiany kierunku jazdy.
Wyróżnia się następujące rodzaje znaków nakazu:
Znaki nakazu wskazują na obowiązki uczestnika ruchu drogowego. Mogą być związane z poruszaniem się pieszych, kierujących rowerami jednośladowymi lub pojazdami spalinowymi. Są stawiane w sytuacjach, gdy występuje możliwość zmiany wymaganego sposobu poruszania się lub zmieniają się warunki ruchu. Są istotnym wskazaniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat znaków drogowych i ich znaczenia? Zajrzyj do naszych poradników!
Wiele budynków nie ma bezpośredniego połączenia z drogą gminną, powiatową czy np. krajową. Wtedy potrzebna...
W Polsce występują drogi prywatne i publiczne, ale tych drugich jest znacznie więcej. Każda z...
Znaki drogowe wpływają na płynność i bezpieczeństwo ruchu – na drogach publicznych, prywatnych, na parkingach,...