Czy można przesunąć znak drogowy? Sprawdź wniosek o usunięcie znaku drogowego

Tomasz Sobczak
Tomasz SobczakZaktualizowano: 2024-08-27
facebook

Samodzielnie nie możemy przesunąć ani usunąć znaku drogowego, jednak mogą to zrobić zarządcy dróg, w imię ustawy o ruchu drogowym. Jest to czasem wskazane, zwłaszcza gdy oznaczenie jest nieaktualne, wprowadza w błąd albo sprawia, że pojawia się zagrożenie w ruchu drogowym.

Wniosek o zmianę w oznaczeniach drogowych może złożyć każdy obywatel. Podstawą jest złożenie wniosku, który będzie zawierał wszystkie niezbędne dane, w tym konkretne uzasadnienie takiej decyzji. Wniosek o usunięcie znaku drogowego lub jego przesunięcie, ewentualnie zmianę na inny kieruje się każdorazowo do zarządcy danej drogi. Sprawdź, jak go stworzyć i w jakich przypadkach ma to sens.

Kiedy można wnioskować o przesunięcie albo usunięcie znaku drogowego?

W zasadzie w każdej sytuacji, w której taka czynność mogłaby znaleźć uzasadnienie. Zazwyczaj dotyczy to znaków postawionych nielegalnie na terenie prywatnym albo takich, które są już nieaktualne, np. w związku ze zmianą drogi czy zagospodarowania terenu.

Niekiedy również znaki ograniczają widoczność, gdy w ich otoczeniu dojdzie do przebudowy. Wszystkie te sytuacje mogą wskazywać na przesunięcie albo całkowite usunięcie znaku drogowego.

Pamiętajmy, że złożenie wniosku o to, aby przesunąć albo usunąć znak drogowy jest niezbędne, by taka czynność została w ogóle wykonana. Usuwanie znaków drogowych na własną rękę na terenie publicznym jest nielegalne. Co więcej, usunięciem znaku drogowego zajmują się wykwalifikowane służby, a sama czynność związana jest z koniecznością stworzenia nowego projektu stałej organizacji ruchu w danym obszarze.

Jak wygląda wniosek o przesunięcie znaku drogowego?

Jak każdy dokument formy, również wniosek o usunięcie znaku drogowego lub jego przesunięcie, a także zmianę znaku w danym miejscu na inny, musi zawierać stałe punkty. Są to:

  • data złożenia wniosku,
  • dane wnioskodawcy z adresem i kontaktem,
  • dane odbiorcy, czyli zarządcy danej drogi,
  • tytuł, który wskazuje na to, czego dotyczy wniosek,
  • informacje o znaku: jego obecnej lokalizacji, typie znaku do usunięcia, a także – w razie wniosku o przesunięcie znaku – proponowanego nowego miejsca dla oznaczenia,
  • uzasadnienie wniosku,
  • podpis wnioskodawcy,
  • załączniki – warto dodać do wniosku fotografie, mapy z oznaczonymi miejscami, o których wcześniej była mowa.

Wniosek można złożyć tradycyjnie, w siedzibie zarządcy dróg albo elektronicznie.

Kto może złożyć wniosek o usunięcie znaku drogowego?

Z takim wnioskiem może wystąpić każdy obywatel. Należy pamiętać, że samodzielne przesuwanie czy niszczenie znaków drogowych uznawane jest za wykroczenie, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwo. Z tego powodu wniosek o usunięcie znaku drogowego lub jego przesunięcie jest niezbędny. Warunkami dla osób, które chcą złożyć taki wniosek, są:

  • pełnoletność,
  • pełna zdolność do czynności prawnych.

Warto przy tym pamiętać, że możemy decydować o ustawieniu znaków na terenie prywatnym. Tutaj nie musimy mieć niczyjej zgody, aby dokonać zmian, jeśli jesteśmy właścicielami posesji.

Przesunięcie lub usunięcie znaku drogowego – kto decyduje?

Każdorazowo to zarządcy dróg decydują o tym, czy znak może być przesunięty albo usunięty. Oznacza to, że w przypadku:

  • dróg publicznych w miastach na prawach powiatu decyduje prezydent miasta, wyłączając z tego autostrady i drogi ekspresowe,
  • dróg gminnych decyduje wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
  • dróg powiatowych decyduje zarząd powiatu,
  • dróg wojewódzkich decyduje zarząd dróg wojewódzkich,
  • dróg krajowych decyduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Po wpłynięciu wniosku to zarządca rozpocznie procedury związane z ustaleniem, czy znak należy przesunąć albo usunąć. W ramach tego postępowania, jeśli uzna je za zasadne, przedstawi m.in. propozycję nowej organizacji ruchu. Ten projekt musi zatwierdzić Komenda Powiatowa Policji wraz z zarządcą ruchu drogowego. Po jego zaakceptowaniu zarządcy drogi mogą samodzielnie usunąć znak drogowy albo zlecić to firmie zewnętrznej, a także przesunąć oznaczenie w nowe, wskazane miejsce.

Gdy znak wprowadza w błąd albo tworzy niebezpieczeństwo na drodze, może być przesunięty, a w skrajnych przypadkach nawet zostać usunięty. Warto dodać do dokumentu załączniki i rzetelne uzasadnienie, aby zwiększyć szanse na przeforsowanie zmian.

Źródła

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
  • Kodeks wykroczeń
  • Kodeks karny

Najczęściej zadawane pytania o przesunięcie znaku drogowego

  1. Gdzie zgłosić nieprawidłowe oznakowanie drogi?

    Nieprawidłowe oznakowanie drogi, jego brak albo konieczność przesunięcia znaku należy zgłosić do zarządcy drogi. Najpierw trzeba więc dowiedzieć się, czy droga jest gminna, powiatowa czy innej rangi. Następnie pismo należy złożyć właśnie tam.

  2. Czy można przestawić znak drogowy?

    Samodzielnie przestawienie znaku drogowego jest wykroczeniem albo przestępstwem, zależnie od powagi czynności i tego, jakie niebezpieczeństwo spowoduje na drodze. Nie można samodzielnie przestawiać znaków drogowych poza tymi, które znajdują się na terenie prywatnym, ale nie dotyczą drogi publicznej.

  3. Ile kosztuje zabranie znaku drogowego?

    Samowolne usunięcie znaku drogowego może skończyć się nie tylko nałożeniem grzywny nawet do 5000 zł. Inną karą może być areszt, a nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności, jeśli czynność spowodowała pośrednio np. wypadek, z uwagi na brak oznakowania danego miejsca.

  4. Jak usunąć znak drogowy?

    Nie należy robić tego samodzielnie. Za samowolne usuwanie znaku można otrzymać grzywnę, karę aresztu, a czasem też ograniczenia lub pozbawienia wolności. W przypadku, kiedy znak wymaga usunięcia, należy złożyć wniosek o usunięcie znaku drogowego wraz z uzasadnieniem do zarządcy drogi.

Tomasz Sobczak
Tomasz Sobczak
Z uwagą śledzę zmiany w przepisach i na rynku polis, a swoją wiedzę chcę przekazywać tak, aby czerpać z niej mógł każdy. Właśnie dlatego bieżące zagadnienia związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i motoryzacją staram się przybliżać w sposób zrozumiały i lekki.
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Najnowsze artykuły

2024-11-29

Dojazd do posesji z drogi – aktualne przepisy, odszkodowanie

Wiele budynków nie ma bezpośredniego połączenia z drogą gminną, powiatową czy np. krajową. Wtedy potrzebna...

2024-11-29

Jak sprawdzić, czy droga jest gminna?

W Polsce występują drogi prywatne i publiczne, ale tych drugich jest znacznie więcej. Każda z...

2024-11-29

Wymiary znaków drogowych

Znaki drogowe wpływają na płynność i bezpieczeństwo ruchu – na drogach publicznych, prywatnych, na parkingach,...