B-2: zakaz wjazdu

znaki
znakiZaktualizowano: 2024-10-03
facebook

Do podstawowych znaków dla każdego kierowcy zalicza się niewątpliwie B-2. Zakaz wjazdu ma powszechnie znany wygląd: na czerwonym tle jest w środku biały symbol przypominający belkę lub minus. Dowiedz się, kogo dotyczy to oznaczenie, czy są jakieś wyjątki od jego obowiązywania oraz co grozi za nieprzestrzeganie zakazu wjazdu.

Co oznacza znak B-2?

Choć może się to wydawać oczywistością, warto wyjaśnić, co oznacza B-2. Zakaz wjazdu jest jasnym komunikatem dla poruszających się kierowców (a także kolumn pieszych, poganiaczy czy jeźdźców). Nie mogą oni wkraczać na obszar oznaczony tym znakiem.

Gdzie stawia się znak B-2?

Znak B-2 (zakaz wjazdu) umieszcza się przede wszystkim wówczas, gdy:

  • w danym miejscu obowiązuje tylko jeden kierunek ruchu (czyli możliwy jest wyjazd, ale nie wjazd),
  • szerokość pasa, który dzieli dwie jezdnie jednokierunkowe, jest większa niż 6 metrów (B-2 stoi przy lewej jezdni, także w miejscach do zawracania);
  • na wysepkach kanalizujących ruch nie ma możliwości, by umieścić znaku C-9 (nakaz jazdy z prawej strony znaku) albo w miejscach, gdzie ustalono jedynie wyjazd z obiektu przydrożnego, np. z parkingu czy ze stacji paliwowej,
  • chce się zaznaczyć, że wyjazd z obiektu jest zakazany w miejscach wjazdu do niego,
  • wjazd na drogę dwukierunkową musi być zamknięty z jednej strony.

Z jakimi innymi znakami może współwystępować B-2?

Znak B-2 może współwystępować z dopełniającymi go oznaczeniami, a także wraz ze znakami sygnalizującymi określone miejsce (np. parking, parking leśny czy stację benzynową).

Kogo dotyczy znak zakazu wjazdu?

Znak B-2 (zakaz wjazdu) dotyczy pojazdów, a czasem także kolumn pieszych. Są jednak wyjątki od obowiązywania tego oznaczenia, co opisujemy poniżej.

Czy są odstępstwa od obowiązywania znaku B-2?

Tak. Czasem zakaz wjazdu nie dotyczy konkretnych grup pojazdów. Mogą być to np. wyjątki dla pracowników różnych służb (karetek pogotowia czy straży pożarnej) czy autobusów miejskich. Wówczas do znaku B-2 dołącza się odpowiednią tabliczkę z informacją lub symbolem. Jeśli wyjątek dotyczy rowerów, stosowana jest tabliczka T-22.

Jakie są najczęstsze wykroczenia związane ze znakiem B-2 (zakazem wjazdu)?

Najczęstszym wykroczeniem związanym ze znakiem B-2 (zakazem wjazdu) jest oczywiście jego zlekceważenie. Wjazd tam, gdzie znak zabrania wjeżdżać, wiąże się z mandatem oraz punktami karnymi.

Ile wynosi wysokość mandatu za niedostosowanie się do znaku zakazu wjazdu?

Wysokość mandatu za złamanie zakazu wjazdu może być niewielka i wynosić kilkadziesiąt złotych, jednak poważne wykroczenie oznacza bardzo dużą karę finansową: może to być nawet 5 tys. zł. Istnieje także ryzyko otrzymania 5 punktów karnych.

FAQ

  1. Kto może postawić znak zakaz wjazdu?

    Na drodze publicznej może to zrobić jej zarządca Na drogach wewnętrznych zaś odpowiada za to zarządca terenu, na którym zlokalizowana jest droga albo odpowiedzialny jest właściciel terenu.

  2. Co oznacza znak zakazu B-2?

    Oznacza, że nie można wjechać pojazdem od strony jego ustawienia.

znaki
znaki
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Inne znaki zakazu:

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

B-3

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

Znak zakazuje wjazdu na drogę pojazdom silnikowym. Wyjątkiem są motocykle jednośladowe. Stosuje się go na drogach, które są za wąskie lub nie są przygotowane na ruch samochodów. Ten znak zakazu obowiązuje także kierujących jednośladami z przyczepą wielośladową.

Zakaz wjazdu autobusów

B-3a

Zakaz wjazdu autobusów

Znak zakazuje wjazdu na drogę autobusom. Stosuje się go w miejscach, gdzie zbyt duża ilość autobusów turystycznych mogłaby zakłócić ruch drogowy innym pojazdom. W pobliżu tego znaku powinna być umieszczona informacja o pobliskich parkingach dla autobusów. Jeżeli dopuszczony jest ruch autobusów miejskich pod znakiem będzie umieszczona tabliczka z rodzajami autobusów, których zakaz wjazdu nie obowiązuje.

Zakaz wjazdu motocykli

B-4

Zakaz wjazdu motocykli

Znak zakazuje wjazdu na drogę motocyklom. Stosuje się go w miejscach, w których ruch motocykli może stwarzać zagrożenie lub powodować nadmierny hałas, np. przy szpitalach czy parkach.

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

B-5

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

Znak zakazuje wjazdu na drogę samochodom ciężarowym, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Są to m.in. ciągniki siodłowe, pojazdy specjalne, ale też ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne. Znak stosuje się na drogach, które nie są przystosowane na ruch ciężarówek np. mogą być wąskie lub mogą mieć niedostosowane promienie łuków na skrzyżowaniach. Zakaz może dotyczyć samochodów o określonej masie np. do 5 t. Taka informacja powinna znaleźć się pod znakiem zakazu.

Zakaz wjazdu ciągników rolniczych

B-6

Zakaz wjazdu ciągników rolniczych

Znak zakazuje wjazdu na drogę ciągnikom rolniczych i pojazdom wolnobieżnym. Stosuje się go najczęściej na szybkich trasach, na których ciągniki rolnicze mogłyby tamować ruch, a wyprzedzanie mogłoby być niebezpieczne. Czasem zakaz dotyczy tylko pojazdów wolnobieżnych. Wtedy pod znakiem znajdzie się taka informacja.

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą

B-7

Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą

Znak zakazuje wjazdu pojazdom silnikowym z przyczepą lub przyczepami. Stosuje się go na trasach, których pojazdy z przyczepami mogą stwarzać zagrożenie np. na drogach o dużym natężeniu ruchu lub spadkach. Jeśli zakaz będzie dotyczył przyczep o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, taka informacja pojawi się pod znakiem.

Zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych

B-8

Zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych

Znak zakazuje wjazdu pojazdom zaprzęgowym, jeźdźcom i poganiaczom. Stosuje się go najczęściej na szybkich trasach, na których pojazdy zaprzęgowe mogłyby tamować ruch, a wyprzedzanie mogłoby być niebezpieczne. Czasem zakaz nie dotyczy dorożek, co powinno być zasygnalizowane pod znakiem.

Zakaz wjazdu rowerów

B-9

Zakaz wjazdu rowerów

Znak zakazuje wjazdu rowerom. Stosuje się go najczęściej na drogach szybkiego ruchu, aby nie stwarzać zagrożenia dla rowerzystów. Znak jest umiejscowiony także przy trasach, w obrębie których powstały drogi dla rowerów.

Najnowsze artykuły

2024-11-29

Dojazd do posesji z drogi – aktualne przepisy, odszkodowanie

Wiele budynków nie ma bezpośredniego połączenia z drogą gminną, powiatową czy np. krajową. Wtedy potrzebna...

2024-11-29

Jak sprawdzić, czy droga jest gminna?

W Polsce występują drogi prywatne i publiczne, ale tych drugich jest znacznie więcej. Każda z...

2024-11-29

Wymiary znaków drogowych

Znaki drogowe wpływają na płynność i bezpieczeństwo ruchu – na drogach publicznych, prywatnych, na parkingach,...