B-35: zakaz postoju

znaki
znakiZaktualizowano: 2024-10-03
facebook

Do podstawowych i najważniejszych znaków zakazu zalicza się B-35. Zakaz postoju obowiązuje w konkretnych miejscach, gdzie ruch ma być płynny, a pojazdy nie powinny blokować (nawet przez krótki czas). Jak wygląda znak B-35? Jakie dodatkowe oznaczenia mogą go dopełniać? Między innymi na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co oznacza znak B-35?

Znak B-35 jest znakiem zakazu, który mówi kierowcy, że w danym miejscu zabroniony jest postój pojazdu. Oznacza to, że nie możesz zatrzymać swojego samochodu na dłużej niż minutę. Zakaz postoju sygnalizowany jest znakiem z czerwoną obwódką i czerwonym ukośnym pasem na ciemnoniebieskim tle.

Znak B-35 (zakaz postoju): gdzie się go stawia?

Znak B-35 (zakaz postoju) stawia się w miejscach, w których sytuacja wymaga nieraz chwilowego zatrzymania się (choćby pod urzędem czy szpitalem). Jest to oznaczenie umieszczane tam, gdzie dłuższe pozostawienie samochodu mogłoby utrudniać poruszanie się pieszym oraz innym pojazdom.

Z jakimi innymi znakami może współwystępować B-35?

Znak B-35 (zakaz postoju) mogą dopełniać odpowiednie tabliczki i inne znaki, w tym:

  • D-15 (przystanek autobusowy), D-18 (parking), D-19 (postój taksówek): są to znaki wskazujące na możliwość postoju dla danych pojazdów lub w wyznaczonym miejscu,
  • P-18, P-19 (znak postojowy),
  • T-25a (tabliczka ta wskazuje rozpoczęcie obowiązywania zakazu i umieszcza się ją, gdy znak zakazu B-35 jest w mocy od początku skrzyżowania,
  • T-25b (kontynuacja zakazu, którą umieszcza się za miejscami przeznaczonymi do zawracania, oprócz skrzyżowań, a także za wyjazdem z dróg wewnętrznych i gruntowych na drogę publiczną oraz za wyjazdem z obiektu przy drodze),
  • T-25c (koniec zakazu postoju. Tabliczkę umieszcza się, gdy zakaz przestaje obowiązywać, chyba że na dalszym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się),
  • T-26 (znak wskazujący, której strony placu dotyczy zakaz postoju).

Kogo dotyczy zakaz postoju?

Znak B-35 z reguły dotyczy wszystkich pojazdów, jednak zdarzają się wyjątki, a także dookreślenia w tym względzie. Za takie doprecyzowani można uznać znaki B-37 i B-38. Pierwszy z nich to zakaz zatrzymywania się w dni nieparzyste, a drugi w dni parzyste (przekreślona odpowiednia cyfra rzymska wskazuje, w jakie dni obowiązuje zakaz). Z kolei znak B-39 oznacza strefę ograniczonego postoju i zawiera doprecyzowanie (podaje się zakres obowiązywania znaku, np. dni tygodnia, godziny).

Czy są odstępstwa od obowiązywania znaku B-35?

Jeśli chodzi o odstępstwa od znaku B-35, zakaz postoju może nie dotyczyć niektórych pojazdów. Są chociażby miejsca, gdzie uprawniony jest postój taksówek. W takich przypadkach dołącza się tabliczkę „Nie dotyczy TAXI”. Analogiczny komunikat wystosowuje się w odniesieniu do innych rodzajów pojazdów wyłączonych spod zakazu postoju.

Jakie są najczęstsze wykroczenia związane ze znakiem B-35?

Najczęstszym wykroczeniem związanym z zakazem postoju jest jego złamanie, czyli postój w miejscu, gdzie nie można na dłuższy czas pozostawiać pojazdu. Z takim wykroczeniem wiążą się mandaty i punkty karne.

Ile wynosi wysokość mandatu za niedostosowanie się do znaku B-35?

Mandat za parkowanie na zakazie może wynosić od 100 do nawet 1200 złotych. Oczywiście skrajnie wysoka kara może zostać wymierzona za skrajnie nieodpowiedzialne i zagrażające innym uczestnikom ruchu zachowanie.

FAQ

  1. Co oznacza znak B-35?

    Oznacza zakaz postoju, czyli zakazuje zatrzymywania pojazdu na dłużej niż minutę.

  2. Czy znak B-35 dotyczy chodnika?

    Tak. Znak zakazuje postoju także na chodniku.

znaki
znaki
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Inne znaki zakazu:

Zakaz zatrzymywania się

B-36

Zakaz zatrzymywania się

Znak zakazuje zatrzymywania się na drodze. Oprócz samochodów dotyczy także kolumny pieszych, jeźdźców i poganiaczy. Znak nie ma zastosowania dla pojazdów, które zostały unieruchomione przez przepisy ruchu drogowego. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub może być odwołany przez ten sam znak z tabliczką T-25c. Znak stosowany jest w miejscach, których zaparkowane samochody mogłyby utrudnić płynność ruchu lub stwarzałyby zagrożenie na drodze.

Zakaz postoju w dni nieparzyste

B-37

Zakaz postoju w dni nieparzyste

Znak zakazuje pojazdom postoju w dni nieparzyste. W godzinach od 21 do 24 nie obowiązuje. Stosuje się go głównie w miastach np. w celu zaopatrzenia sklepów lub sprzątania drogi. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub do miejsca z tym samym znakiem z tabliczką T-25c.

Zakaz postoju w dni parzyste

B-38

Zakaz postoju w dni parzyste

Znak zakazuje pojazdom postoju w dni parzyste. W godzinach od 21 do 24 nie obowiązuje. Stosuje się go głównie w miastach np. w celu zaopatrzenia sklepów lub sprzątania drogi. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub do miejsca z tym samym znakiem z tabliczką T-25c.

Strefa ograniczonego postoju

B-39

Strefa ograniczonego postoju

Znak zakazuje pojazdom postoju na wszystkich drogach w określonej strefie. Na znaku powinna być zamieszczona informacja o dniach i godzinach obowiązywania zakazu. Dodatkowo może pojawić się informacja o rodzajach pojazdu, których dotyczy np. taksówek. Znak nie obowiązuje autobusów miejskich, szkolnych, pojazdów, które są unieruchomione z powodu warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Koniec strefy ograniczonego postoju

B-40

Koniec strefy ograniczonego postoju

Odwołuje znak B-39. Oznacza, że kierujący może już zaparkować pojazd. Należy jednak pamiętać o ustalonych zasadach ruchu drogowego oraz należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo na drodze.

Zakaz ruchu pieszych

B-41

Zakaz ruchu pieszych

Znak zakazu przeznaczony dla pieszych. Oznacza zakaz ich ruchu po stronie drogi, na której został ustawiony znak. Piesi powinni otrzymać informację, gdzie będą mogli bezpiecznie przejść dalej np. po drugiej stronie ulicy. Znak stosowany jest najczęściej na drogach, które mogą stworzyć zagrożenie dla pieszych lub tamować ruch drogowy. Mogą to być drogi z natężonych ruchem bez chodnika czy pobocza.

Koniec zakazów

B-42

Koniec zakazów

Znak oznacza odwołanie więcej niż jednego znaku zakazu, jeśli zakazy mają przestać obowiązywać wcześniej niż przed skrzyżowaniem. Odwołane mogą być znaki B-23, B-25, B-26, B-29, B-33. Jeżeli ma zostać odwołany tylko jeden znak np. B-24, to powinien być postawiony znak z symbolem uchylonego znaku w szarej barwie.

Strefa ograniczonej prędkości

B-43

Strefa ograniczonej prędkości

Wjeżdżając do strefy ograniczonej prędkości kierujący jest zobowiązany jechać nie szybciej niż wartość kilometrów na godzinę wskazana w znaku. Oznacza to, że będąc w np. w strefie 30 km/h progi zwalniające mogą pojawiać się już bez informowania znakami ostrzegawczymi. Znak stosowany jest najczęściej na drogach o dużym natężeniu ruchu, a także w okolicach centrów handlowych.

Najnowsze artykuły

2024-10-02

Ile kosztuje znak drogowy? Gdzie kupić?

Znaki drogowe pełnią bardzo ważną funkcję i mają duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Zasady...

2024-10-02

Kierowanie ruchem przez policjanta – postawy

Każdy kierowca musi znać postawy i gesty stosowane przez policjanta podczas kierowania ruchem. Wydawane przez...

2024-10-02

Zawracanie na drodze dwujezdniowej – jak poprawnie wykonać?

Manewr zawracania na drodze dwujezdniowej dla wielu kierowców, zwłaszcza początkujących, wydaje się niezwykle skomplikowany. W...