B-33: ograniczenie prędkości

znaki
znakiZaktualizowano: 2024-10-03
facebook

Jeden z podstawowych znaków, jakie musi znać każdy kierowca, sygnalizuje ograniczenie prędkości. Jak wygląda znak B-33? Gdzie się go stawia? Jakie dodatkowe oznaczenia mogą go uzupełniać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym krótkim tekście.

Co oznacza znak B-33?

Znak B-1 jest znakiem zakazu, który sygnalizuje ograniczenie prędkości. Gdy zobaczysz to oznaczenie, musisz poruszać się pojazdem z prędkością niższą od wskazanej na znaku. Jest on podobny do znaku stop, jednak oprócz czerwonej obwódki oraz białego tła ma również oczywiście liczbę. Ta wskazuje, z jaką maksymalną prędkością można jechać na danym odcinku drogi.

Znak B-33 (ograniczenie prędkości): gdzie się go stawia?

Znak B-33 (ograniczenie prędkości) stawia się przede wszystkim w obszarze zabudowanym. Umieszczany jest on również w strefie zamieszkania. To, czy dopuszczalna prędkość w danym miejscu będzie wyższa lub niższa, a może taka sama jak na znaku, jest zależne od charakterystyki obszaru zabudowanego. Bierze się pod uwagę zwłaszcza natężenie ruchu i to, czy zdarzają się w tym miejscu wypadki. Nie bez znaczenia jest również szerokość jezdni i liczba pasów ruchu.

Z jakimi innymi znakami może współwystępować B-33?

Znak B-33 (ograniczenie prędkości) jest zwykle uzupełniany kilkoma oznaczeniami. Są to:

  • D-42 (obszar zabudowany),
  • D-43 (koniec obszaru zabudowanego),
  • D-40 (strefa zamieszkania): oznacza ograniczenie prędkości do 20 km/h,
  • D-41 (koniec strefy zamieszkania).

Kogo dotyczy ograniczenie prędkości?

Znak B-33 obowiązuje w każdym przypadku, a trzeba się także zapoznać z przepisami dotyczącymi ograniczeń prędkości dla konkretnych rodzajów pojazdów. Dla samochodów osobowych funkcjonują obecnie w przepisach następujące limity:

  • 140 km/h – na autostradach,
  • 120 km/h – na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
  • 100 km/h – na drogach ekspresowych jednojezdniowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu,
  • 90 km/h – na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym.

Dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz aut z naczepą lub przyczepą ograniczenia wynoszą:

  • 80 km/h – na autostradach,
  • 80 km/h – na drogach ekspresowych dwujezdniowych oraz jednojezdniowych,
  • 70 km/h – na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym.

Autobus może zaś jechać maksymalnie 100 km/h zarówno na autostradzie, jak i drodze ekspresowej.

Czy są odstępstwa od obowiązywania znaku B-33?

Odstępstwa od obowiązywania znaku B-33 mogą występować w odniesieniu do pojazdów uprzywilejowanych, np. karetek pogotowia. Kierujący musi jednak zachować ostrożność i troskę o bezpieczeństwo. W drugiej części artykułu 53 Prawa o ruchu drogowym czytamy:

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy  uczestniczy: a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych, c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona; 2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego; 3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli.

Dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h przez całą dobę, o ile nie podniesiono lub nie obniżono jej w konkretnym miejscu.

Jakie są najczęstsze wykroczenia związane ze znakiem B-33?

Najczęstszym wykroczeniem związanym z ograniczeniem prędkości jest jego zlekceważenie lub przekroczenie (choćby minimalne) dopuszczalnego limitu km/h. Z takim wykroczeniem wiążą się mandaty i punkty karne.

Ile wynosi wysokość mandatu za niedostosowanie się do znaku B-33?

Mandat za przekroczenie prędkości może wynosić od 50 do nawet 2500 złotych. Najniższa kara jest za przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h, z kolei najwyższa to skutek jazdy ponad 70 km/h szybciej niż mówi przepis. Co więcej: za ponowne przekroczenie prędkości kara może być podwójna, więc recydywiści jeżdżący np. o 35-40 km/h za szybko dostaną nie 800, ale aż 1600 zł mandatu. Można również dostać o 1 do aż 15 punktów karnych, w zależności od tego, jak bardzo przekroczona została dopuszczalna prędkość.

FAQ

  1. Co to za znak drogowy B-33?

    Jest to znak ograniczenia prędkości (do liczby kilometrów wskazanej na znaku).

  2. Dokąd obowiązuje ograniczenie prędkości?

    Obowiązuje do skrzyżowania, znaku odwołującego ograniczenie lub wprowadzającego inne, a także do obszaru zabudowanego.

znaki
znaki
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Inne znaki zakazu:

Koniec ograniczenia prędkości

B-34

Koniec ograniczenia prędkości

Odwołuje znak B-33. Oznacza, że kierujący może już jechać szybciej niż liczba określona w znaku. Należy jednak pamiętać o ustalonych ograniczeniach prędkości na określonych drogach oraz należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo na drodze.

Zakaz postoju

B-35

Zakaz postoju

Znak zakazuje postoju na drodze. Jest umieszczony po tej stronie drogi, po której obowiązuje. Oprócz samochodów dotyczy także kolumny pieszych, jeźdźców i poganiaczy. Znak nie ma zastosowania dla pojazdów, które zostały unieruchomione przez przepisy ruchu drogowego. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub może być odwołany przez ten sam znak z tabliczką T-25c.

Zakaz zatrzymywania się

B-36

Zakaz zatrzymywania się

Znak zakazuje zatrzymywania się na drodze. Oprócz samochodów dotyczy także kolumny pieszych, jeźdźców i poganiaczy. Znak nie ma zastosowania dla pojazdów, które zostały unieruchomione przez przepisy ruchu drogowego. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub może być odwołany przez ten sam znak z tabliczką T-25c. Znak stosowany jest w miejscach, których zaparkowane samochody mogłyby utrudnić płynność ruchu lub stwarzałyby zagrożenie na drodze.

Zakaz postoju w dni nieparzyste

B-37

Zakaz postoju w dni nieparzyste

Znak zakazuje pojazdom postoju w dni nieparzyste. W godzinach od 21 do 24 nie obowiązuje. Stosuje się go głównie w miastach np. w celu zaopatrzenia sklepów lub sprzątania drogi. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub do miejsca z tym samym znakiem z tabliczką T-25c.

Zakaz postoju w dni parzyste

B-38

Zakaz postoju w dni parzyste

Znak zakazuje pojazdom postoju w dni parzyste. W godzinach od 21 do 24 nie obowiązuje. Stosuje się go głównie w miastach np. w celu zaopatrzenia sklepów lub sprzątania drogi. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub do miejsca z tym samym znakiem z tabliczką T-25c.

Strefa ograniczonego postoju

B-39

Strefa ograniczonego postoju

Znak zakazuje pojazdom postoju na wszystkich drogach w określonej strefie. Na znaku powinna być zamieszczona informacja o dniach i godzinach obowiązywania zakazu. Dodatkowo może pojawić się informacja o rodzajach pojazdu, których dotyczy np. taksówek. Znak nie obowiązuje autobusów miejskich, szkolnych, pojazdów, które są unieruchomione z powodu warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Koniec strefy ograniczonego postoju

B-40

Koniec strefy ograniczonego postoju

Odwołuje znak B-39. Oznacza, że kierujący może już zaparkować pojazd. Należy jednak pamiętać o ustalonych zasadach ruchu drogowego oraz należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo na drodze.

Zakaz ruchu pieszych

B-41

Zakaz ruchu pieszych

Znak zakazu przeznaczony dla pieszych. Oznacza zakaz ich ruchu po stronie drogi, na której został ustawiony znak. Piesi powinni otrzymać informację, gdzie będą mogli bezpiecznie przejść dalej np. po drugiej stronie ulicy. Znak stosowany jest najczęściej na drogach, które mogą stworzyć zagrożenie dla pieszych lub tamować ruch drogowy. Mogą to być drogi z natężonych ruchem bez chodnika czy pobocza.

Najnowsze artykuły

2024-11-29

Dojazd do posesji z drogi – aktualne przepisy, odszkodowanie

Wiele budynków nie ma bezpośredniego połączenia z drogą gminną, powiatową czy np. krajową. Wtedy potrzebna...

2024-11-29

Jak sprawdzić, czy droga jest gminna?

W Polsce występują drogi prywatne i publiczne, ale tych drugich jest znacznie więcej. Każda z...

2024-11-29

Wymiary znaków drogowych

Znaki drogowe wpływają na płynność i bezpieczeństwo ruchu – na drogach publicznych, prywatnych, na parkingach,...