B-20: stop

znaki
znakiZaktualizowano: 2024-10-03
facebook

Jednym z najbardziej charakterystycznych znaków drogowych zakazu jest B-20. W jakiej sytuacji można ujrzeć czerwony znak z białym napisem „STOP”? Czy występują jakieś wyjątki od jego obowiązywania, czy też zawsze i wszędzie trzeba się do niego stosować? Dowiedz się więcej o tym oznaczeniu i przeczytaj, z jakimi innymi znakami współwystępuje.

Co oznacza znak B-20?

Znak B-20 sygnalizuje, że nie wolno wjechać bez zatrzymania się na drogę z pierwszeństwem. Oznacza również konieczność ustąpienia pierwszeństwa kierującym, który już poruszają się tą drogą.

B-20 (stop): gdzie się go stawia?

Znak zakazu B-20, który oznacza konieczność zatrzymania się stawia się w takich miejscach jak:

  • skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem (trzeba umieszczać znak jak najbliżej, a w terenie zabudowanym nie dalej niż 25 metrów od skrzyżowania),
  • przejazdy kolejowe niestrzeżone,
  • torowiska tramwajowe,
  • miejsca, gdzie przecinają się kierunki ruchu, np. wlot drogi gruntowej, wyjazd z obiektu..

Z jakimi innymi znakami może współwystępować B-20?

Gdy znak B-20 znajduje się przed przejazdem kolejowym, może z nim występować znak G-3 lub G-4 (krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym jednotorowym lub wielotorowym).

Znak B-20 nie może osobno występować na skrzyżowaniach. Towarzyszą mu znak D-1 (droga z pierwszeństwem) lub A-6 (skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach). Jeśli droga z pierwszeństwem przejazdu zmienia kierunek na skrzyżowaniu, wówczas pod znakiem B-20 umieszczana jest tabliczka T-6c.

Znak powinien zostać poprzedzony ostrzegawczym znakiem A-7 (ustąp pierwszeństwa).

Kogo dotyczy znak stop?

Znak B-20 dotyczy wszystkich prowadzących pojazdy.

Czy są odstępstwa od obowiązywania znaku B-20?

Odstępstwa od obowiązywania znaku B-20 nie powinny mieć miejsca.

Jakie są najczęstsze wykroczenia związane ze znakiem B-20?

Kierowca, który lekceważy znak stop, jedzie bez zatrzymania się (np. na skrzyżowaniu, torach czy wyjeździe z parkingu. Oprócz tego, że naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo, swoim zachowaniem sprawia, że może dostać mandat i punkty karne.

Ile wynosi wysokość mandatu za niedostosowanie się do znaku B-20?

Mandat za zlekceważenie znaku B-20 może wynieść do 100 zł. Kara jest wyższa, jeśli brak zatrzymania się przed znakiem B-20 spowodował, że doszło do kolizji lub wypadku. W takim przypadku sprawca może otrzymać mandat w wysokości od 100 do 500 zł i punkty karne.

FAQ

  1. Co to jest znak B-20?

    Jest to znak „stop” oznacza konieczność zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem i ustąpienia pierwszeństwa.

  2. Do jakiej grupy znaków należy STOP?

    Należy do grupy z kategorii B, czyli do znaków zakazu.

znaki
znaki
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Inne znaki zakazu:

Zakaz skręcania w lewo

B-21

Zakaz skręcania w lewo

Znak zakazuje skręcania w lewo i zawracania. Ten znak występuje przed skrzyżowaniami, na których skręt w lewo mógłby zmniejszyć przepustowość skrzyżowania i utrudnić ruch. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższa jezdnia. Pod znakiem może znaleźć się informacja o wyłączeniu z zakazu np. rowerów jednośladowych, które mogą skręcić na drogę dla rowerów.

Zakaz skręcania w prawo

B-22

Zakaz skręcania w prawo

Znak zakazuje skręcania w prawo. Ten znak występuje przed skrzyżowaniami, na których skręt w prawo mógłby zmniejszyć przepustowość skrzyżowania i utrudnić ruch. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższa jezdnia. Pod znakiem może znaleźć się informacja o wyłączeniu z zakazu np. rowerów jednośladowych, które mogą skręcić na drogę dla rowerów.

Zakaz zawracania

B-23

Zakaz zawracania

Znak zakazuje zawracania. Ten znak występuje przed skrzyżowaniami z dużym natężeniem ruchu, na których zawracanie mogłoby go utrudnić lub stworzyć zagrożenie, ale też na wąskich drogach. Miejsce obowiązywania znaku to najbliższe skrzyżowanie wraz z jezdnią, przed którą stoi znak.

Koniec zakazu zawracania

B-24

Koniec zakazu zawracania

Odwołuje znak B-24. Oznacza zwolnienie z zakazu zawracania na jezdni, jeśli droga leży przed skrzyżowaniem. Znak występuje na trasach, na których zawracanie nie będzie już stwarzało zagrożenia oraz nie będzie spowalniać ruchu.

Zakaz wyprzedzania

B-25

Zakaz wyprzedzania

Znak zakazuje wyprzedzania kierującym pojazdami silnikowymi wielośladowymi. Pod znakiem mogą zostać umieszczone tabliczki, na których będzie widniał rodzaj pojazdu, którym nie można wyprzedzać i tylko dla nich będzie zakaz wyprzedzania. Znak ma zapobiegać zagrożeniu, które mogłoby powodować wyprzedzanie. Stosuje się go na wąskich drogach, wzniesieniach, miejscach z niedostateczną widocznością. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Może być też odwołany znakiem B-27 lub B-42.

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe

B-26

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe

Znak zakazuje wyprzedzania kierującym pojazdami silnikowymi wielośladowymi, ale tylko ciężarowymi o DMC ponad 3,5 tony, ciągnikami samochodowymi, pojazdami specjalnymi ponad 3,5 tony. Znak ma zapobiegać zagrożeniu, które mogłoby powodować wyprzedzanie. Stosuje się go na wąskich drogach, wzniesieniach, miejscach z niedostateczną widocznością. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Może być też odwołany znakiem B-28 lub B-42.

Koniec zakazu wyprzedzania

B-27

Koniec zakazu wyprzedzania

Znak oznacza zakończenie zakazu wyprzedzania na danym odcinku drogi, który kończy się przed skrzyżowaniem i jednocześnie odwołuje znak B-25. Kierowca może już wyprzedzać, ale powinien kierować się rozwagą i zachować bezpieczeństwo podczas tego manewru. Znak występuje w miejscu, w którym zakaz przestaje obowiązywać.

Koniec zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe

B-28

Koniec zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe

Znak oznacza zakończenie zakazu wyprzedzania na danym odcinku drogi, który kończy się przed skrzyżowaniem i jednocześnie odwołuje znak B-26. Kierowca może już wyprzedzać, ale powinien kierować się rozwagą i zachować bezpieczeństwo podczas tego manewru. Znak występuje w miejscu, w którym zakaz przestaje obowiązywać.

Najnowsze artykuły

2024-11-29

Dojazd do posesji z drogi – aktualne przepisy, odszkodowanie

Wiele budynków nie ma bezpośredniego połączenia z drogą gminną, powiatową czy np. krajową. Wtedy potrzebna...

2024-11-29

Jak sprawdzić, czy droga jest gminna?

W Polsce występują drogi prywatne i publiczne, ale tych drugich jest znacznie więcej. Każda z...

2024-11-29

Wymiary znaków drogowych

Znaki drogowe wpływają na płynność i bezpieczeństwo ruchu – na drogach publicznych, prywatnych, na parkingach,...