Jak wygląda znak C-1?
Znak C-1 to okrągła niebieska tablica z dużą, poziomą białą strzałką skierowaną grotem w prawo. Może ona występować w różnych wielkościach, w zależności od miejsca, w którym się znajduje:
- średnica 40 cm – wąskie uliczki, garaże podziemne, miasteczka rowerowe i przestrzenie, w których nie zmieści się większy znak;
- średnica 60 cm – ulice gminne i powiatowe;
- średnica 80 cm – łącznice dróg ekspresowych i autostrad, trasy wojewódzkie i krajowe (jednojezdniowe) oraz ulice powiatowe (z wyjątkiem drogowskazów tablicowych);
- średnica 90 cm – drogi ekspresowe, dwujezdniowe poza obszarem zabudowanym i te znajdujące się w tym obszarze, po których można poruszać się z prędkością większą niż 60 km/h.
Zróżnicowanie wielkości tablic ma na celu zapewnienie ich dobrej widoczności w zależności od tego, jak szybko można jechać po danej drodze.
Co oznacza znak C-1?
Tablica C1 oznacza nakaz jazdy w prawo przed znakiem. Stawia się ją tam, gdzie kierowanie się na wprost lub w lewo nie jest możliwe. Najczęściej znajduje ona zastosowanie w miejscach, w których nie sprawdzi się oznaczenie C-2 (nakaz jazdy w prawo za znakiem).
Czasami pod znakiem umieszczana jest tabliczka z napisem „Nie dotyczy” oraz symbolem pojazdu lub jego opisem. W takim przypadku oznaczenie to nie obliguje do skrętu w prawo kierowców samochodów lub jednośladów wskazanych na tym dodatkowym elemencie.
Gdzie umieszcza się znak C-1?
Znak C-1 może zostać umieszczony na przedłużeniu osi drogi lub na samej jezdni. Obowiązuje on na najbliższym skrzyżowaniu lub tam, gdzie będzie możliwość zmiany kierunku jazdy. Często stawia się go na przecięciach ulic w kształcie litery „T”. Wówczas jest on montowany przed wjazdem na drogę jednokierunkową o małym natężeniu ruchu z innej jezdni lub obiektu przydrożnego.
Kogo dotyczy znak C-1?
Znak C-1 zobowiązuje do skrętu w prawo kierowców wszystkich pojazdów poza tymi, które uwzględniono na opcjonalnej tabliczce z napisem „Nie dotyczy”. Nie ma on zastosowania w przypadku pieszych. Muszą przestrzegać go też rowerzyści, którzy poruszają się po jezdni. Niezastosowanie się do nakazu jest podstawą do wystawienia mandatu.