D-42: obszar zabudowany

Tomasz Sobczak
Tomasz SobczakZaktualizowano: 2024-10-02
facebook

Do znaków informacyjnych, które kierowcy powinni znać, zalicza się D-42 (obszar zabudowany) i D-43. Co oznacza znak, na którego białym tle widać czarne budynki? Dowiedz się, gdzie się stawia te oznaczenia, kto musi się do nich stosować i sprawdź, jakie znaki mogą im towarzyszyć. Przekonaj się, czy są kary grożące za zlekceważenie znaku obszaru zabudowanego.

Co oznacza znak D-42?

Znak D-42 należy do grupy znaków informacyjnych. Oznacza się nim obszar zabudowany, czyli taki, gdzie obowiązują szczególne ograniczenia, ze względu na obecną wokół zabudowę. Obowiązuje po tym znaku zakaz poruszania się z prędkością powyżej 50 km/h w godzinach od 5:00 do 23:00, a także jazda do 60 km/h w godzinach od 23:00 do 5:00. Jest też zakaz używania w nocy świateł drogowych (długich) na dostatecznie oświetlonych drogach oraz absolutny zakaz wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych. Znak D-43 jest z kolei oznaczeniem końca obszaru zabudowanego.

D-42 obszar zabudowany / D-43: koniec obszaru zabudowanego: gdzie się je stawia?

Znak informacyjny D-42 stawia się tam, gdzie zaczyna się obszar zabudowany. Umieszcza się go we wszystkich kierunkach prowadzących do tej strefy.

D-43 kończy ten obszar. Wygląda podobnie do D-42, ale jest przekreślony.

Z jakimi innymi znakami może współwystępować znak D-42?

Razem ze znakiem D-42 może występować dodatkowa tabliczka lub ograniczenie prędkości. Tabliczka może precyzować godziny zakazu poruszania się z ograniczoną prędkością, jeśli są inne niż ogólnie przyjęte. Podobnie jest z liczbami wskazującymi dozwoloną maksymalną prędkość. Gdy są inne, wówczas znak B-33 wskazuje na ten fakt.

Kogo dotyczy znak D-42?

Znak D-40 jest znakiem informacyjnym, który dotyczy wszystkich kierujących. Muszą oni zwolnić do przepisowej prędkości w obszarze zabudowanym i nie mogą poruszać się w niedozwolonych godzinach.

Czy są odstępstwa od obowiązywania znaku D-42?

Znak D-42 należy do tych, od których nie powinno być odstępstw, są jedynie uściślenia dotyczące godzin czy prędkości.

Jakie są najczęstsze wykroczenia związane ze znakiem D-42?

Wykroczenia związane ze znakiem D-42 to przede wszystkim zachowania na drodze, które stanowią złamanie zasad: jazda w niedozwolonych godzinach i z nadmierną prędkością.

Ile wynosi wysokość mandatu za niedostosowanie się do znaku D-42?

Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym grożą różne kary, także bardzo dotkliwe. Po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 51 km/h policja zatrzyma prawo jazdy na trzy miesiące. Wysokości mandatu i liczba punktów karnych wahają się w zależności od zakresu przekroczenia prędkości: od 1 do 15 punktów i od 50 do 2500 zł (dwukrotność płaci się w przypadku recydywy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o znak D-42

  1. Co oznacza znak D-42?

    To dla kierujących informacja, że wjeżdżają na teren zabudowany, gdzie powinni dostosować prędkość i przestrzegać innych zasad panujących na tego typu odcinkach.

  2. Jaka prędkość za znakiem D-42?

    Obowiązująca prędkość maksymalna to 50 km/h przez większość doby, a 60 km/h od godz. 23 do 5 rano. Mogą występować tutaj wyjątki i doprecyzowania, które są wskazywane towarzyszącymi tabliczkami i znakami.

Tomasz Sobczak
Tomasz Sobczak
Z uwagą śledzę zmiany w przepisach i na rynku polis, a swoją wiedzę chcę przekazywać tak, aby czerpać z niej mógł każdy. Właśnie dlatego bieżące zagadnienia związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i motoryzacją staram się przybliżać w sposób zrozumiały i lekki.
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Inne znaki informacyjne:

Koniec obszaru zabudowanego

D-43

Koniec obszaru zabudowanego

Znak oznacza, że kierujący wyjeżdża z obszaru zabudowanego, na którym znajdowały się budynki mieszkalne, przemysłowe. Znak umieszcza się po prawej stronie drogi i jest granicą obszaru zabudowanego. Przestaje obowiązywać dopuszczalna prędkość 50 km/h. Znak D-43 odwołuje znak D-42.

Strefa parkowania

D-44

Strefa parkowania

Znak oznacza wjazd do strefy płatnego parkowania lub śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Na znaku umieszczona jest informacja w jakie dni i godziny pobierana jest opłata. Obok znaku podana jest informacja w jaki sposób można uiścić płatność. W strefie płatnego parkowania zabroniony jest postój pojazdów bez uiszczenia opłaty, za wyjątkiem pojazdów, dla których ustalono bezpłatne parkowanie.

Koniec strefy parkowania

D-45

Koniec strefy parkowania

Znak oznacza wyjazd ze strefy płatnego parkowania lub śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Znak D-45 odwołuje znak D-44. Po wyjeździe ze strefy płatnego parkowania kierujący może zaparkować pojazd bez uiszczania opłaty.

Droga wewnętrzna

D-46

Droga wewnętrzna

Znak oznacza wjazd na drogę wewnętrzną, czyli niepubliczną. Na znaku umieszczana jest informacja o zarządcy tej drogi. Znak stosowany jest na połączeniu drogi publicznej z wewnętrzną. Znak nie musi być umieszczany po prawej stronie jezdni.

Koniec drogi wewnętrznej

D-47

Koniec drogi wewnętrznej

Znak oznacza wyjazd z drogi wewnętrznej, czyli niepublicznej. Znak D-47 odwołuje znak D-46. Stosowany jest także, gdy na połączeniu drogi publicznej z nieruchomością został zastosowany znak D-46. Znak nie musi być umieszczany po prawej stronie jezdni.

Zmiana pierwszeństwa

D-48

Zmiana pierwszeństwa

Znak informuje kierującego o mającej nastąpić zmianie pierwszeństwa na drodze. Zmiany mogły być wprowadzone niedawno i zmieniają obowiązujące zasady. Na znaku może pojawić się informacja z datą wprowadzenia zmiany. O zmianie pierwszeństwa informuje się znakiem A-5 lub A-7.

Pobór opłat

D-49

Pobór opłat

Znak informuje kierującego, że zbliża się do punktu poboru opłat. Kierujący, który wjeżdża na płatną drogę, musi się przygotować na uiszczenie opłaty, które będzie mógł zrealizować we wskazanym miejscu.

Zatoka

D-50

Zatoka

Znak informuje kierującego o zatoce, która występuje w tunelu. Jeśli pod znakiem umieszczona jest tabliczka T-33 lub na znaku znajduje się napis SOS, to w zatoce kierujący będzie mógł skorzystać z telefonu alarmowego i gaśnicy.

Najnowsze artykuły

2024-11-29

Dojazd do posesji z drogi – aktualne przepisy, odszkodowanie

Wiele budynków nie ma bezpośredniego połączenia z drogą gminną, powiatową czy np. krajową. Wtedy potrzebna...

2024-11-29

Jak sprawdzić, czy droga jest gminna?

W Polsce występują drogi prywatne i publiczne, ale tych drugich jest znacznie więcej. Każda z...

2024-11-29

Wymiary znaków drogowych

Znaki drogowe wpływają na płynność i bezpieczeństwo ruchu – na drogach publicznych, prywatnych, na parkingach,...