Znak D-15 – co oznacza, jak wygląda?
Znak D-15 „przystanek autobusowy” wskazuje miejsce zatrzymywania się pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Dotyczy nie tylko autobusów, ale także innych pojazdów realizujących takie przewozy oraz środków transportu przeznaczonych do przewozu dzieci do szkół i przedszkoli.
Jak wygląda oznaczenie przystanków autobusowych? Znak to prostokątna tablica z niebieskim tłem i białą obwódką. W centralnej części znajduje się symbol czarnego autobusu na białym tle, co jednoznacznie wskazuje na przeznaczenie miejsca – znak jest bardzo czytelny, a jego zrozumienie nie wymaga znajomości języka czy umiejętności czytania. Dzięki temu np. obcokrajowcy czy dzieci bez problemu go zinterpretują.
Gdzie występuje znak D-15?
Znak D-15 jest umieszczany w miejscach wyznaczonych do zatrzymywania się autobusów komunikacji publicznej. Zazwyczaj znajduje się w odległości od 0,5 m do 2 m od krawędzi jezdni lub zatoki, po tej stronie, po której zatrzymuje się autobus. W przypadku przystanków bez zatoki, jeśli odcinek jezdni oznaczony linią przystankową P-17 jest dłuższy niż 30 metrów, zaleca się umieszczanie dwóch znaków w odległości 15 metrów od początku i końca tej linii.
Przystanek autobusowy: znak – kogo dotyczy?
Znak D-15 dotyczy przede wszystkim kierowców pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Informuje ich o miejscu przeznaczonym do zatrzymania się w celu zabrania lub wysadzenia pasażerów.
Innym uczestnikom ruchu drogowego znak ten sygnalizuje, że w tym miejscu mogą spodziewać się zatrzymujących się pojazdów komunikacji publicznej i wsiadających oraz wysiadających pasażerów. To z kolei wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Osoby korzystające z autobusów i innych środków komunikacji mogą dzięki oznaczeniu bez problemu znaleźć miejsce, z którego odjeżdża pojazd.
Znak D-15 pełni ważną funkcję informacyjną w organizacji ruchu drogowego. Wskazuje miejsca przeznaczone do zatrzymywania się pojazdów komunikacji publicznej. Informuje zarówno kierowców tych pojazdów, jak i innych uczestników ruchu o specyfice danego miejsca. To przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu.