Wniosek o zmianę w oznaczeniach drogowych może złożyć każdy obywatel. Podstawą jest złożenie wniosku, który będzie zawierał wszystkie niezbędne dane, w tym konkretne uzasadnienie takiej decyzji. Wniosek o usunięcie znaku drogowego lub jego przesunięcie, ewentualnie zmianę na inny kieruje się każdorazowo do zarządcy danej drogi. Sprawdź, jak go stworzyć i w jakich przypadkach ma to sens.
Kiedy można wnioskować o przesunięcie albo usunięcie znaku drogowego?
W zasadzie w każdej sytuacji, w której taka czynność mogłaby znaleźć uzasadnienie. Zazwyczaj dotyczy to znaków postawionych nielegalnie na terenie prywatnym albo takich, które są już nieaktualne, np. w związku ze zmianą drogi czy zagospodarowania terenu.
Niekiedy również znaki ograniczają widoczność, gdy w ich otoczeniu dojdzie do przebudowy. Wszystkie te sytuacje mogą wskazywać na przesunięcie albo całkowite usunięcie znaku drogowego.
Pamiętajmy, że złożenie wniosku o to, aby przesunąć albo usunąć znak drogowy jest niezbędne, by taka czynność została w ogóle wykonana. Usuwanie znaków drogowych na własną rękę na terenie publicznym jest nielegalne. Co więcej, usunięciem znaku drogowego zajmują się wykwalifikowane służby, a sama czynność związana jest z koniecznością stworzenia nowego projektu stałej organizacji ruchu w danym obszarze.
Jak wygląda wniosek o przesunięcie znaku drogowego?
Jak każdy dokument formy, również wniosek o usunięcie znaku drogowego lub jego przesunięcie, a także zmianę znaku w danym miejscu na inny, musi zawierać stałe punkty. Są to:
- data złożenia wniosku,
- dane wnioskodawcy z adresem i kontaktem,
- dane odbiorcy, czyli zarządcy danej drogi,
- tytuł, który wskazuje na to, czego dotyczy wniosek,
- informacje o znaku: jego obecnej lokalizacji, typie znaku do usunięcia, a także – w razie wniosku o przesunięcie znaku – proponowanego nowego miejsca dla oznaczenia,
- uzasadnienie wniosku,
- podpis wnioskodawcy,
- załączniki – warto dodać do wniosku fotografie, mapy z oznaczonymi miejscami, o których wcześniej była mowa.
Wniosek można złożyć tradycyjnie, w siedzibie zarządcy dróg albo elektronicznie.
Kto może złożyć wniosek o usunięcie znaku drogowego?
Z takim wnioskiem może wystąpić każdy obywatel. Należy pamiętać, że samodzielne przesuwanie czy niszczenie znaków drogowych uznawane jest za wykroczenie, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwo. Z tego powodu wniosek o usunięcie znaku drogowego lub jego przesunięcie jest niezbędny. Warunkami dla osób, które chcą złożyć taki wniosek, są:
- pełnoletność,
- pełna zdolność do czynności prawnych.
Warto przy tym pamiętać, że możemy decydować o ustawieniu znaków na terenie prywatnym. Tutaj nie musimy mieć niczyjej zgody, aby dokonać zmian, jeśli jesteśmy właścicielami posesji.
Przesunięcie lub usunięcie znaku drogowego – kto decyduje?
Każdorazowo to zarządcy dróg decydują o tym, czy znak może być przesunięty albo usunięty. Oznacza to, że w przypadku:
- dróg publicznych w miastach na prawach powiatu decyduje prezydent miasta, wyłączając z tego autostrady i drogi ekspresowe,
- dróg gminnych decyduje wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
- dróg powiatowych decyduje zarząd powiatu,
- dróg wojewódzkich decyduje zarząd dróg wojewódzkich,
- dróg krajowych decyduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Po wpłynięciu wniosku to zarządca rozpocznie procedury związane z ustaleniem, czy znak należy przesunąć albo usunąć. W ramach tego postępowania, jeśli uzna je za zasadne, przedstawi m.in. propozycję nowej organizacji ruchu. Ten projekt musi zatwierdzić Komenda Powiatowa Policji wraz z zarządcą ruchu drogowego. Po jego zaakceptowaniu zarządcy drogi mogą samodzielnie usunąć znak drogowy albo zlecić to firmie zewnętrznej, a także przesunąć oznaczenie w nowe, wskazane miejsce.
Gdy znak wprowadza w błąd albo tworzy niebezpieczeństwo na drodze, może być przesunięty, a w skrajnych przypadkach nawet zostać usunięty. Warto dodać do dokumentu załączniki i rzetelne uzasadnienie, aby zwiększyć szanse na przeforsowanie zmian.