Prawie każdy widział miejsce, w którym widoczność np. do włączenia się do ruchu z drogi podporządkowanej jest znacznie ograniczona. W takim przypadku wjechanie na główną drogę publiczną może wiązać się nawet z zagrożeniem wypadkiem. Z tego powodu niezbędne jest stosowanie dodatkowych udogodnień, których zadaniem jest zwiększenie widoczności, a co za tym idzie – również bezpieczeństwa poruszania się po drodze dla wszystkich uczestników ruchu.
Jednym z takich rozwiązań jest właśnie lustro drogowe. Nie oznacza to jednak, że można stawiać je wszędzie i bez ograniczeń. Sprawdź, co mówią o tym przepisy!
Czym są lustra drogowe?
Lustro drogowe to urządzenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwane w skrócie urządzeniem BRD. Jak można się domyślać, jego rozmiary i charakterystyka, podobnie jak miejsca ustawienia oraz stosowanie są ograniczone odpowiednimi przepisami. Można je znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Rodzaje luster drogowych
Lustra drogowe mogą mieć dwa różne kształty:
- okrągłe lustra drogowe mają oznaczenie U-18a,
- prostokątne lustra drogowe mają oznaczenie U-18b.
Każde z nich jest wypukłe, aby zapewnić odpowiedni kąt widoczności. Dostępne są również lustra płaskie, jednak na drogach odchodzi się od ich stosowania. Lustra prostokątne stosuje się przede wszystkim w miejscach, w których ważne jest zapewnienie widoczności na niewielkim obszarze. Mogą to być np. wyjazdy z osiedli czy posesji. Z kolei lustra okrągłe mają szersze zastosowanie i są idealne do obserwowania większego obszaru.
Lustra mogą różnić się również, jeśli chodzi o materiał wykonania. Dostępne są takie, które mają powierzchnię lustra wykonaną z akrylu, poliwęglanu lub szkła. Różnią się one wytrzymałością. Rama zazwyczaj wykonywana jest z tworzywa ABS lub stali nierdzewnej – ma to wpływ m.in. na ostateczną wagę lustra, o czym warto pamiętać podczas montażu. Większość modeli sprzedawanych jest z dopasowanymi uchwytami, które umożliwiają regulację w pionie i poziomie.
Lustro drogowe dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – po co się je stawia?
Przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Lustra drogowe wypukłe są odporne na warunki atmosferyczne, choć wymagają odpowiedniej konserwacji.
Na drogach publicznych i prywatnych, gdzie jest ograniczona widoczność, np. w miejscach takich jak wyjazd z posesji, ulic osiedlowych czy na łukach dróg, zamontowanie luster jest niekiedy niezbędne. W tym kontekście lustra stawiane są zazwyczaj na:
- skrzyżowaniach dróg,
- parkingach,
- poboczach dróg publicznych,
- wjazdach na prywatną posesję.
Co więcej, istnieją również lustra wewnętrzne czy lustra przemysłowe, które montuje się np. w zakładach produkcyjnych i na halach. Można również pokusić się o montaż takich luster na terenie prywatnych posesji, zwłaszcza tam, gdzie różne zabudowania ograniczają widoczność kierującym pojazdami, np. na farmach i w gospodarstwach. Tutaj montuje się lustra:
- w halach produkcyjnych,
- we wnętrzach sklepów,
- w galeriach handlowych,
- na prywatnych posesjach.
Wniosek o lustro drogowe wypukłe na drodze publicznej
Wniosek o lustro drogowe na drodze publicznej może złożyć każdy, czyli zarówno mieszkaniec osiedla czy miasta albo wsi, jak i zarządca osiedla, rada miasta lub gminy czy dowolne służby porządkowe. Muszą go pozytywnie rozpatrzeć:
- zarządca drogi,
- organ zarządzający ruchem.
Zarządcami dróg publicznych są:
- zarząd powiatu w przypadku dróg powiatowych,
- wójt, burmistrz lub prezydent miasta w przypadku dróg gminnych,
- prezydent miasta w przypadku dróg publicznych w graniach miast na prawach powiatu.
Z kolei organem zarządzającym ruchem jest na drogach gminnych i powiatowych starosta.
Wniosek o ustawienie lustra drogowego na drodze publicznej powinien zawierać:
- konkretne wskazanie lokalizacji, w której miałoby pojawić się lustro,
- uzasadnienie wniosku, np. opisanie ograniczenia widoczności przez budynki czy drzewa czy zwrócenie uwagi na dużą liczbę wypadków drogowych w danym miejscu.
Aby możliwe było wydanie zgody na ustawienie lustra drogowego, konieczne jest wykonanie projektu stałej organizacji ruchu. Brzmi to skomplikowanie, jednak w przypadku dróg już istniejących i postawienia urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zazwyczaj nie jest to złożony proces. Taki projekt zakłada w takim przypadku zmiany w dotychczasowej organizacji ruchu, wynikające z ustawienia w danym miejscu lustra. Musi być jednak zaopiniowany pozytywnie przez organ zarządzający ruchem oraz Komendę Powiatową Policji. Dopiero po tym następuje wydanie zgody.
Lustro drogowe na posesji prywatnej – czy można je postawić?
Tak, przepisy nie zabraniają montowania luster drogowych na terenie prywatnych posesji. Łatwość montażu sprawia, że można łatwo uzyskać zwiększone pole widzenia, a także np. kontrolę skrzyżowania dróg wewnętrznych na terenie prywatnych przy zwiększonym kącie obserwacji. Warto zdecydować się na to rozwiązania w miejscach ograniczonej widoczności, oceniając, w jakiej odległości montaż lustra sprawdzi się najlepiej.
Montaż luster drogowych – jak go przeprowadzić?
Po wyborze odpowiedniego rozmiaru i kształtu lustra należy je zamontować. Można tego dokonać na słupku, jak i drzewie czy budynku, o ile mamy zgodę właściciela. Wysokość montażu powinna wynosić minimum 2 metry, choć zwykle montuje się lustra drogowe na wysokości 2,0-2,5 m.
Po zamontowaniu należy ustawić powierzchnię lustra w taki sposób, aby możliwa była eliminacja martwych punktów i zapewniona dobra widoczność, co zwiększy poziom bezpieczeństwa.
Ile kosztuje lustro drogowe?
Koszt lustra drogowego wynosi od ok. 300 do nawet 1500 zł. Wiele zależy od rodzaju lustra, materiału, z którego jest wykonane, a także dodatkowych cech jego wyglądu. Lustro musi być certyfikowane. Warto mieć na uwadze, że zakup lustra drogowego to niejedyny koszt, który musi ponieść kupujący. Dodatkową cenę ma również montaż. Można również na prywatnej posesji zamontować lustro samodzielnie, jednakże wymaga to odpowiedniego przygotowania i materiałów.
W przypadku dróg publicznych montaż wykonuje i opłaca zarządca drogi, który wydał zgodę na ustawienie lustra. Jest jednak odstępstwo od tej zasady. Jeżeli lustro drogowe ma za zadanie umożliwić bezpieczny wyjazd z prywatnej posesji, koszt zakupu, montażu luster drogowych oraz ich utrzymania pokrywa właściciel posesji. Nadal jednak wymaga zgody od zarządcy drogi, tutaj procedura pozostaje niezmieniona.
Kto musi dbać o lustro drogowe?
Lustra drogowe powinny być utrzymywane w dobrym stanie technicznym. Oznacza to, że:
- należy usuwać ewentualne uszkodzenia mechaniczne,
- sprawdzać jego ustawienie z poziomu chodnika,
- oczyszczać z zabrudzeń, m.in. pary wodnej, śniegu.
Na drogach publicznych, jeśli lustro nie służy ułatwieniu wyjazdu z posesji i nie zostało postawione na wniosek jej właściciela, za dbanie o to urządzenie BRD odpowiada zarządca drogi. Na prywatnych posesjach i przy wyjazdach z nich odpowiedzialny jest właściciel posesji. W halach produkcyjnych i innych obiektach za stan luster odpowiadają ich zarządcy.
Lustro drogowe może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo, gdy na drodze budynki czy drzewa itp. ograniczają widoczność. Czasami samo zastosowanie znaków drogowych nie wystarcza i konieczne jest wprowadzenie dodatkowych udogodnień. Na swojej posesji można to zrobić bez ubiegania się o zgodę, jednak na drogach publicznych trzeba złożyć wniosek i postępować zgodnie z procedurą.