Kim jest zarządca drogi?
Zarządca drogi to jednostka organizacyjna odpowiedzialna za utrzymanie, zarządzanie i organizację ruchu na danym odcinku. Może to być instytucja państwowa, jednostka samorządowa, a nawet osoba prywatna – w zależności od kategorii drogi i jej przeznaczenia. Do głównych zadań zarządcy należy zapewnienie bezpieczeństwa, utrzymanie infrastruktury drogowej, planowanie remontów oraz reagowanie na potrzeby użytkowników drogi.
Obowiązki zarządcy drogi
Zarządca pełni różnorodne obowiązki związane z funkcjonowaniem infrastruktury drogowej – jej utrzymaniem i zarządzaniem nią. Podmiot zajmuje się:
- rozwojem infrastruktury – zgodnie z dostępnymi funduszami, możliwościami i potrzebami;
- interwencjami w razie opadów śniegu lub innych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze – podejmuje działania proporcjonalne do zagrożenia i ma opracowane strategie postępowania na wypadek konkretnych wydarzeń;
- koordynacją robót remontowych – zajmuje się m.in. ustalaniem objazdów czy zasad ruchu na odcinku remontowanym, aby ograniczyć utrudnienia i zapewnić bezpieczeństwo;
- utrzymywaniem zieleni przydrożnej w odpowiednim stanie – tak, aby nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- zapewnieniem prawidłowego oznakowania drogi i sygnalizacji świetlnej – znaki mają być widoczne dla kierowców;
- bieżącym utrzymaniem dróg – zarządca dba o stan techniczny nawierzchni, w tym naprawy drogi, chodników, sygnalizacji świetlnej i oznakowania poziomego;
- kontrolą i konserwacją – obowiązki w tym zakresie to przede wszystkim okresowe przeglądy infrastruktury drogowej, dbanie o estetykę i funkcjonalność dróg oraz urządzeń towarzyszących.
Wszystkie te obowiązki muszą być realizowane z należytą starannością i sumiennością. W przypadku dróg – szczególnie tych o dużym natężeniu ruchu – nawet drobne problemy mogą powodować zagrożenie nie tylko dla płynności przejazdów, ale też dla zdrowia i bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz pieszych.
Dlaczego warto znać zarządcę konkretnej drogi?
Znajomość zarządcy drogi jest bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim ułatwia skutecznie zgłaszać problemy związane z infrastrukturą drogową, takie jak dziury, uszkodzone znaki, czy awarie oświetlenia – uwagi na ten temat trafiają bezpośrednio do podmiotu odpowiedzialnego za rozwiązywanie tego typu problemów.
Wiedza o zarządcy jest również istotna w przypadku wypadków drogowych, kolizji czy potrzeby uzyskania odszkodowania za szkody wynikłe z winy zarządcy – z jego zaniedbań dotyczących np. prawidłowego oznakowania czy zadbania o odpowiedni stan nawierzchni, chodnika.
Ponadto, gdy planujesz budowę zjazdu na prywatną posesję lub chcesz uzyskać pozwolenie na remont przy drodze, musisz skontaktować się z odpowiednim zarządcą. Zgodnie z art. 29 ustawy o drogach publicznych budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela bądź użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu.
WAŻNE: jeśli zgłosisz się z problemami do podmiotu, który nie jest odpowiedzialny za konkretny odcinek trasy, nie uzyskasz należytej pomocy. Jeśli zatem zależy Ci na skutecznym wyegzekwowaniu konkretnych działań, poświęć czas na to, by dowiedzieć się, jak sprawdzić zarządcę drogi.
Jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi?
Jak sprawdzić, do kogo należy droga? Warto w takiej sytuacji skorzystać z ogólnodostępnych informacji, ale trzeba szukać ich w sprawdzonych źródłach. Istnieje kilka skutecznych metod weryfikacji podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oznakowanie, które dostarczają rzetelnych danych na ten temat.
W razie potrzeby zarządcę można sprawdzić poprzez:
- dokumenty prawne, w których określono odpowiedzialność za drogi;
- kontakt z funkcjonariuszami policji mogącymi pomóc w ustaleniu właściwego zarządcy;
- oficjalne strony internetowe administracji publicznej;
- wizytę w urzędzie gminy lub miasta;
- kontakt z sołtysem;
- mapy urzędowe – wiele podmiotów publikuje je na swoich stronach, co ułatwia użytkownikom dróg odnalezienie potrzebnych danych;
- rejestr dróg publicznych – są one dostępne głównie w starostwach i urzędach wojewódzkich.
Aby uzyskać potrzebne informacje, musisz znać dokładną lokalizację oraz numer konkretnej drogi. Bez tych danych procedura albo nie będzie możliwa, albo zajmie znacznie więcej czasu.
Warto przy tym pamiętać, że drogi dzielą się na prywatne oraz publiczne. W Polsce tych drugich jest zdecydowanie więcej – i to za nie ponoszą odpowiedzialność konkretne instytucje. Za drogi prywatne odpowiadają ich właściciele.
Kwestie zarządzania drogami publicznymi oraz organizacji ruchu reguluje Ustawa o drogach publicznych. Określa ona zasady zarządzania infrastrukturą drogową, w tym także umieszczania znaków drogowych oraz utrzymania nawierzchni w odpowiednim stanie technicznym.
Jak sprawdzić, do kogo należy droga? Podział zarządców
Wiesz już, jak ustalić zarządcę drogi. Dobrze też mieć świadomość, jak w ogóle dzielą się drogi i kto jest odpowiedzialny za ich konkretne rodzaje. Wyróżnia się:
- drogi krajowe – jest za nie odpowiedzialny Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
- drogi wojewódzkie – odpowiada za nie zarząd konkretnego województwa;
- drogi powiatowe – zarządza nimi zarząd powiatu;
- drogi gminne – za ich stan oraz utrzymanie odpowiada wójt, burmistrz lub prezydent miasta (w zależności od statutu konkretnej gminy).
Ten prosty podział również będzie przydatny do ustalenia tego, kto jest zarządcą drogi. Znając podmioty odpowiedzialne za konkretne odcinki tras, możesz się z nimi bezpośrednio skontaktować. Informacje na temat tego, jakiego rodzaju jest dana droga, uzyskasz choćby w aplikacji z nawigacją.
Jak ustalić zarządcę drogi w związku z procedurą uzyskania odszkodowania?
Zarządca drogi jest odpowiedzialny m.in. za szkody, które powstaną u kierujących w wyniku rażących zaniedbań. W związku z tym właściciel pojazdu może się od niego domagać odszkodowania np. gdy dojdzie do szkody w wyniku zaniechania napraw nawierzchni, nieodpowiedniego utrzymania drogi zimą czy przez brak stosownego oznakowania.
Jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi w takiej sytuacji i jak postępować krok po kroku, aby uzyskać rekompensatę poniesionych szkód? Najlepiej po zdarzeniu wezwać policję, spisać notatkę i sporządzić dokumentację fotograficzną. Następnie dobrze jest uzyskać od funkcjonariuszy informację o tym, kto jest zarządcą – będzie rzetelna. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wniosku do zarządcy o wypłatę odszkodowania wraz z załączeniem dokumentacji ze zdarzenia.
Po rozpatrzeniu wniosku podmiot może od razu wypłacić odszkodowanie, zrobi to w jego imieniu ubezpieczyciel lub sprawa trafi do sądu. Z perspektywy pokrzywdzonego w takiej sytuacji ostatni wariant jest najmniej korzystny. Wymaga czasu i środków, które pochłonie postępowanie sądowe. Mimo to warto zawsze dochodzić swoich praw, zaczynając od prawidłowego ustalenia tego, do kogo można skierować roszczenia.