Dziura w drodze – jakie odszkodowanie za uszkodzenie samochodu?

znaki
znakiZaktualizowano: 2025-06-30
facebook

Dziury w drodze mogą spowodować poważne uszkodzenia samochodu i są szczególnym zagrożeniem przede wszystkim dla podwozia oraz kół pojazdu. Zdarzyło się, że wjechałeś w wyrwę w drodze, a twoje auto wymaga kosztownej naprawy? Sprawdź, w jaki sposób dochodzić swoich praw i uzyskać odszkodowanie za powstałe szkody. 

Kto odpowiada za stan techniczny dróg?

Jeśli w wyniku wjechania w dziurę na drodze twój samochód wymaga naprawy, w pierwszej kolejności musisz ustalić, kto jest zarządcą danego odcinka, czyli  podmiotem odpowiedzialnym m.in. za utrzymanie jej w należytym stanie technicznym. W tabeli znajdziesz 5 rodzajów dróg w Polsce wraz z opisem, kto jest za nie odpowiedzialny:

  • drogi krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • drogi wojewódzkie – zarząd województwa,
  • drogi powiatowe – zarząd powiatu,
  • drogi gminne – wójt, prezydent miasta lub burmistrz,
  • drogi w granicach miasta na prawach powiatu (z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych) – prezydent miasta.

Zgodnie z przepisami prawa zawartymi w ustawie o drogach publicznych, zarządca ma obowiązek utrzymać drogę w odpowiednim stanie technicznym, a także:

  • dbać o właściwe oświetlenie, w tym o sprawną sygnalizację świetlną;
  • przeprowadzać systematyczne roboty konserwacyjno-remontowe;
  • wykonywać okresowe kontrole mające sprawdzić stan bezpieczeństwa;
  • chronić nawierzchnię przed zbyt szybkim zniszczeniem.

Warto wiedzieć!  Nie wszystkie drogi w Polsce są odcinkami publicznymi. Wyróżnia się również drogi należące do prywatnych właścicieli, którzy pełnią funkcję zarządców i także mają obowiązek zadbać o należyty stan techniczny.

Jak sprawdzić zarządcę drogi?

Wyobraź sobie sytuację, że w trakcie zdarzyło ci się wjechać w dziurę w jezdni. W efekcie tego zdarzenia doszło do uszkodzenia opony wraz z felgą, a także do awarii wahacza. Twoje auto wymaga naprawy, abyś mógł nadal nim jeździć, a koszty serwisowania są wysokie. W takim przypadku warto ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez zarządcę drogi, który nie zadbał o nią w należyty sposób.

Aby ustalić, kto odpowiada za drogę, możesz:

  • skontaktować się z policją, która pomoże w ustaleniu  zarządcy;
  • skontaktować się z urzędem gminy lub miasta właściwym dla miejsca zdarzenia;
  • sprawdzić dokumenty prawne konkretnego odcinka;
  • zweryfikować oficjalne strony internetowe administracji publicznej.

W ustaleniu kategorii drogi, a więc także tego, kto jest za nią odpowiedzialny, pomoże ci znajomość stosowanych oznaczeń. Znajdziesz je w poniższej tabeli.

Kategoria drogi Oznakowanie Przykład oznakowania
Drogi krajowe Oznakowanie składające się z liczby jedno- lub dwucyfrowej, które może być poprzedzone literą A (w przypadku autostrad) lub S (w przypadku dróg ekspresowych)

Drogi wojewódzkie Oznakowanie składające się z liczby trzycyfrowej
Drogi powiatowe Oznakowanie składające się z liczby czterocyfrowej oraz wyróżnika województwa 2125L (droga powiatowa na terenie województwa lubelskiego),

2002B (droga powiatowa na terenie województwa podlaskiego)

Drogi gminne Oznakowanie składające się z liczby sześciocyfrowej i wyróżnika województwa 250512W (droga gminna na terenie województwa mazowieckiego),

603214K (droga gminna na terenie województwa małopolskiego)

Odszkodowanie od zarządcy drogi za uszkodzenie samochodu – krok po kroku

W pierwszej kolejności musisz udokumentować szkody, jakie spowodowała dziura w drodze. Uszkodzone auto i wyrwę w nawierzchni należy sfotografować, aby dysponować dowodami. Jeśli to możliwe, wezwij policję lub straż miejską. Ich notatka z miejsca zdarzenia może mieć duże znaczenie dla przebiegu dalszego postępowania.

Pamiętaj! Jeśli są świadkowie uszkodzenia samochodu wynikającego z wjechania w dziurę w jezdni, warto zebrać ich pisemne zeznania.

Kolejnym krokiem jest ustalenie zarządcy odcinka, na którym doszło do zdarzenia. Do wniosku o wypłatę odszkodowania należy dołączyć kosztorys naprawy. Jeśli uszkodzenia samochodu były poważne, warto zadbać o sporządzenie opinii rzeczoznawcy.

Ważne! Zarządca drogi ma obowiązek wypłacić pełne odszkodowanie za szkody, które spowodowała dziura w drodze. Szkody to wszystkie poniesione straty, a także utracone korzyści. Jeśli w wyniku zdarzenia np. nie mogłeś zrealizować usługi  w ramach prowadzonej działalności i straciłeś przez to wieloletniego klienta, możesz ubiegać się o rekompensatę z tego tytułu.

Po złożeniu wniosku ubezpieczyciel zarządcy drogi w ciąg 30 dni powinien na niego odpowiedzieć. Może on przychylić się do twojego żądania lub też nie. W przypadku pierwszego scenariusza sprawa jest uznana za zakończoną i pozostaje ci czekać na wypłatę odszkodowania.

Jeśli ubezpieczyciel odmówił ci rekompensaty poniesionych strat, możesz:

  • złożyć odwołanie od decyzji,
  • wystąpić z powództwem cywilnym do sądu.

Z tej drugiej opcji powinieneś skorzystać w ostateczności, gdy odwołanie nie przyniesie oczekiwanego efektu. Proces sądowy nie tylko jest kosztowny, ale i czasochłonny. Dodatkowo zarządca z pewnością będzie bronił swoich racji. Może np. udowodnić, że konkretny odcinek był prawidłowo oznakowany, a ty nie zachowałeś ostrożności.

Jak powinien być sporządzony wniosek do zarządcy drogi o wypłatę odszkodowania?

Sporządzając wniosek do zarządcy drogi, która jest w złym stanie technicznym,, należy zadbać o to, aby zawierał on jak najwięcej informacji mogących wpływać na przebieg całej sprawy. Umieść w nim:

  • dane właściciela uszkodzonego pojazdu,
  • markę, model i rodzaj pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  • nazwę i kategorię drogi,
  • opis miejsca, w którym doszło do zdarzenia,
  • opis warunków pogodowych,
  • dane świadków zdarzenia,
  • szczegółowy opis powstałych uszkodzeń.

We wniosku nie zapomnij opisać, jakie przepisy obowiązują na określonym odcinku drogi np. dopuszczalne limity prędkości czy inne ograniczenia wprowadzone odpowiednim oznakowaniem.

Uszkodzenie auta przez dziurę w drodze a AC

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie autocasco, możliwe jest przeprowadzenie naprawy uszkodzonego samochodu w ramach tej polisy. Wszystko zależy jednak od zakresu ochrony, jaką wybrałeś przy zawieraniu umowy. 

Jeśli chcesz skorzystać z ubezpieczenia AC, zgłoś do towarzystwa powstałą szkodę. Możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo bądź bezpośrednio przez stronę firmy. Pamiętaj, że towarzystwa określają maksymalny czas, jaki może upłynąć od momentu zauważenia szkody do chwili jej zgłoszenia. Jeśli go przekroczysz, musisz liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania.

Podsumowanie

  • Odpowiedzialność za utrzymanie prawidłowego stanu technicznego dróg spoczywa na ich zarządcy. W przypadku odcinków krajowych jest nim Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Pieczę nad drogami wojewódzkimi sprawuje zarząd województwa, a nad powiatowymi – zarząd powiatu. Drogami gminnymi zarządza wójt, burmistrz lub prezydent miasta (on także odpowiada za drogi w granicach miast na prawach powiatu oprócz autostrad i ekspresówek).
  • Zarządca drogi ma obowiązek zadbać o należyty stan techniczny odcinka, którym zarządza, a także m.in. o właściwe jego oświetlenie oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.
  • Aby sprawdzić, kto jest zarządcą konkretnego odcinka, możesz m.in. skontaktować się z najbliższą jednostką policji lub sprawdzić informacje zawarte na stronach internetowych organów administracji publicznej.
  • Zadbaj o zebranie jak największej liczby dowodów, że uszkodzenie samochodu jest wynikiem wjechania w dziurę. Najlepiej wezwać na miejsce policję lub straż miejską, która sporządzi stosowną notatkę. Nie zapomnij o dokładnym sfotografowaniu samochodu oraz wyrwy w drodze.
  • Do wniosku o odszkodowanie składanego do zarządcy drogi dołącz dowód przeprowadzenia naprawy wraz z jej kosztami. Poważniejsze uszkodzenia powinny być potwierdzone opinią rzeczoznawcy.
  • Jeśli ubezpieczyciel sprawcy wyda decyzję odmowną, możesz złożyć odwołanie. Ostatecznym krokiem jest wystąpienie do sądu z powództwa cywilnego.
  • Właściciel uszkodzonego pojazdu ma 3 lata na złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania do zarządcy drogi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Po jakim czasie od zdarzenia można ubiegać się o odszkodowanie od gminy za uszkodzenie samochodu?

    Zgodnie z przepisami prawa odpowiedzialność zarządy drogi za szkodę obowiązuje przez 3 lata od momentu jej powstania. Tyle właśnie czasu masz na złożenie wniosku do urzędu gminy i innych podmiotów nadzorujących określony odcinek drogi.

  2. W jaki sposób udowodnić, że dziura na drodze spowodowała uszkodzenie samochodu?

    Dla ubezpieczyciela sam fakt wjechania w dziurę nie jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Właściciel uszkodzonego pojazdu musi odpowiednio udowodnić, że następstwem zdarzenia było poważne uszkodzenie samochodu wiążące się z koniecznością przeprowadzenia naprawy. Przede wszystkim należy przygotować dokumentację fotograficzną z miejsca zdarzenia. Najlepiej wezwać policję lub straż miejską, która sporządzi notatkę będącą potwierdzeniem zaistniałej sytuacji. Warto także zebrać zeznania świadków. Ubezpieczycielowi należy dostarczyć dowody kosztów poniesionych w związku z naprawą uszkodzonego auta.

  3. Dlaczego najechanie na dziurę w drodze może być niebezpieczne?

    Dziura w drodze może poważnie uszkodzić samochód, a przede wszystkim opony oraz felgi. Bardzo często w wyniku najechania na wyrwę dochodzi do awarii elementów podwozia i zawieszenia m.in. amortyzatorów. W skrajnych przypadkach takie zdarzenie może spowodować również uszkodzenie elementów silnika czy karoserii, a ich naprawa najczęściej jest bardzo kosztowna.

  4. Kto ma obowiązek pokryć szkody powstałe w wyniku wjechania w dziurę na drodze gminnej?

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarządcą drogi gminnej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Pierwszy organ wykonawczy zarządza gminami wiejskimi, a więc także drogami, które znajdują się w jej granicach. Burmistrz sprawuje władzę w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście zlokalizowanym na jej terytorium. Do niego należy m.in. nadzór nad drogami w takim regionie. Z kolei prezydent jest organem wykonawczym w miastach liczących powyżej 100 000 mieszkańców.

znaki
znaki
0 KOMENTARZY
Oszczędź nawet do 50% na polisie...
Znajdź dla siebie ochronę w kilka minut bez podawania numeru pesel i telefonu
PORÓWNAJ OFERTY

Najnowsze artykuły

2025-06-30

Niezatrzymanie się na znaku stop – jaki mandat i ile punktów?

Znak „stop” to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli, jakie można spotkać na drogach. Zobowiązuje kierowców...

2025-06-28

Dziura w drodze – jakie odszkodowanie za uszkodzenie samochodu?

Dziury w drodze mogą spowodować poważne uszkodzenia samochodu i są szczególnym zagrożeniem przede wszystkim dla...

2025-05-27

Czy autobus ma pierwszeństwo przy wyjeździe z zatoczki? 

Pojazdy komunikacji miejskiej, które włączają się do ruchu, mają szczególne przywileje. Warto jednak pamiętać, że...