Właśnie z tego powodu znaki drogowe są otoczone specjalną opieką, jeśli chodzi o polskie prawo. Nawet ich chwilowe naruszenie może być surowo ukarane. Młodzi ludzie często robią sobie żarty, próbując naruszyć znaki albo przestawić je w inne miejsca, ale nie myślą o konsekwencjach dla uczestników ruchu drogowego… i dla siebie! Bo za zabranie znaku drogowego można pójść nawet do więzienia. Sprawdźmy zatem, w jakich okolicznościach wandalowi grozi taka kara.
Kradzież znaku drogowego – jaka jest kara?
Według podstawowych przepisów prawa kradzież znaku drogowego jest wykroczeniem. Mówi o tym Kodeks wykroczeń, a dokładniej jego art. 85. Jego zasady dotyczą osoby, która:
- samowolnie niszczy, uszkadza, usuwa znak drogowy,
- samowolnie przestawia, niszczy lub ustawia znak turystyczny.
W przypadku popełnienia wykroczenia opisanego w przepisach dana osoba:
- może otrzymać grzywnę w wysokości nawet do 5000 zł,
- podlega karze aresztu do 30 dni,
- podlega karze ograniczenia wolności do 30 dni.
Dodatkowo osoba, która zdecydowała się na niszczenie znaków drogowych, ma obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego znaku drogowego i przywrócenie go do stanu poprzedniego. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie znaki kosztują tyle samo! Zniszczenie znaku drogowego może być więc, w pewnych przypadkach, przestępstwem.
Kiedy zniszczenie znaku drogowego jest przestępstwem?
W jakim momencie kradzież znaku drogowego przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem? Dochodzi do tego w kilku przypadkach, gdy:
- uszkodzony znak drogowy był warty więcej niż 800 zł,
- z powodu uszkodzonego przedmiotu doszło do wypadku drogowego,
- na skutek uszkodzenia lub kradzieży znaku drogowego wystąpiła katastrofa w ruchu lądowym lub pojawiło się jej zagrożenie.
Oto kary, które obowiązują w takich przypadkach:
- osoba, która spowodowała wypadek, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, chyba że był to wypadek ze skutkiem śmiertelnym – wtedy nawet do 8 lat,
- osoba, która wywołała zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat, jeśli było to działanie nieumyślne, lub do 8 lat w przypadku działania umyślnego,
- dla osoby, która spowodowała katastrofę w ruchu lądowym, kara pozbawienia wolności wynosi do lat, jeśli było to działanie nieumyślne, do 8 lat, gdy wystąpił skutek śmiertelny i więcej, gdy działanie było umyślne.
Jak widać naruszanie sygnałów drogowych, znaków czy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego można wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Przewrócony znak drogowy – jak zareagować?
Uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do zareagowania, gdy widzi nieprawidłowości związane ze znakami drogowymi. Najczęściej mowa o przewróconym albo zamalowanym przez wandali znaku. W takim przypadku należy zgłosić sprawę pod 112 lub do zarządcy danej drogi.
Kim jest zarządca drogi?
Oto lista zarządców, która może się przydać w razie zgłaszania nieprawidłowości związanych ze znakami drogowymi. Są nimi:
- dla dróg krajowych jest to Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
- dla dróg wojewódzkich – zarząd wojewódzki
- dla dróg powiatowych – zarząd powiatowy,
- dla dróg gminnych – wójt, burmistrz miasta lub prezydent,
- dla dróg w granicach miast, pomijając autostrady i drogi ekspresowe – prezydent miasta,
- dla dróg osiedlowych – zarządcy osiedli i wspólnoty,
- dla terenów prywatnych – właściciel.
Uszkodzenie znaku drogowego – kara
Nie tylko kradzież znaków spotyka się z karą. Wszelkie działania na drogach publicznych, które zakładają ingerencję w znaki drogowe, są karalne. Z tego powodu najczęściej karze aresztu lub grzywny podlega osoba, która:
- wyłącza znak lub go włącza,
- samowolnie ustawia go w inną stronę,
- zasłania go,
- sprawia, że staje się on niewidoczny,
- uszkadza go.
Dotyczy to nie tylko znaków drogowych, ale również:
- znaków turystycznych,
- sygnalizatorów,
- urządzeń ostrzegawczych,
- urządzeń zabezpieczających.
Jak widać, kara aresztu wcale nie jest taka nieprawdopodobna dla osoby, która zdecyduje się uszkodzić, przestawić albo ukraść znak. Konsekwencje prawne i finansowe mogą być dotkliwe w razie popełnienia wykroczenia określonego w przepisach albo w sytuacji, gdy stanie się ono już przestępstwem. Przede wszystkim jednak kradzież znaku drogowego stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa, dlatego zawsze warto reagować na takie czyny.